Türkiye'nin en güvenilir yaz saatleri tablosu
Telif haklarının başlama tarihi : 2007 Astro Türkiye © Tüm hakları saklıdır.

Bu web sitesinin tüm tasarım, uygulama ve içerik yönetimi Astro Türkiye ekibi tarafından hazırlanmıştır.
Bu sitede yer alan grafik, video, makale, yazı ve bilgileri ; AstroTürkiye yazarlarından izin almadan web siteleri, yazılı basın, bloglar, gruplar ve forumlarda yayınlayanlar hakkında yasal işlem uygulanacaktır. Bu konuda İstanbul ve İzmir mahkemeleri yetkilidir.online survey
Mail Gruplarımız
Twitter Button from twitbuttons.com
ANASAYFA


AKTÜEL

Türkiye

Dünya

Zodyakta Zaman

Astratempus


BİBLİOTHECA

Astropedia

Bilgi

Astrosanat

Astroproje

Astrospor

Astromizah

Astrotest

Astrodrama


ASTROVİZYON


EKSTRA

Arşiv

Duyurular

Linkler

Site Radiks

Hakkımızda

Kullanım Hakkı

İletişim
KATEGORİLER
survey services
online survey

Kılıçdaroğlu'nun lider olmadığını söyleyenler var... Onun haritası liderlik özellikleri gösteriyor mu?

Sayın Kılıçdaroğlu'nun lider niteliği göstermediğini söyleyen bir çok kişi var bence bu nereden baktığınıza bağlıdır ve liderlikten ne anladığımıza da. 5. evimizde Akrep Güneş'ine sahibiz bu yüzden eylemleri ne olursa olsun karizmatik görünen ve sürekli atakta olan, kendini iyi sunabilen kişileri halk kahramanları gibi gören bir yapımız var. Astroloji felsefesinde ise liderlik bambaşka bir şeydir herşeyden önce eylem getiren Koç burcunun yöneticisi bir Mars önceliklidir. Çünkü aynı zamanda hedefleri de gösterir ve eylemlerin niteliğini de. Şimdiye kadar bizi yönetenlere baktığımızda bu insanların ya Güneş'leri ya da Mars'ları Akrep burcunda ve genellikle de çok etkinler, yaşam enerjileri güçlü. Atatürk'ün örneğin Güneş'i Balık'ta yani idealist bir kişilik ve Mars'ı devrimci ve hümanist Kova burcunda. Gene idealist bir Balık olan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mars'ı ise inançların ve toplumun kabullerinin evrensel semboliği Yay burcunda. Kemal Kılıçdaroğlu'nun haritasında ise Güneş'i Yay burcunda ve Oğlak burcunda Jüpiter ile kavuşan da bir Mars görüyorsunuz. Mars yücelim durumunda. Bu liderlik yeteneğinin çok güçlü olduğunu gösteren bir enstrüman. Yalnız Jüpiter hem Oğlak burcunda hem de Yengeç ayı ile karşıt olduğu için reklamını iyi yapamayan ve senelerdir tabiri caizse üstü örtülmüş ve eylemsizleştirilmeye çalışılmış ve Neptün karesi nedeniyle de haksızlığa çokca uğrayan biri. Bundan iki sene önce bu kavuşuma Pluto katıldı ve artık kendi gerçek niteliklerini gösterme yolunda daha cesaretli fakat tehlikeye de çok açık bir pozisyon bu.

Bir de 2011'de Neptün kendi öz burcu Balık'a geçecek, sanıyorum bu tüm dünya için önemli bir pozisyon...

Neptün Balık burcuna geçtiğinde Uranüs de Koç burcunda kişisel özgürlükleri önplana alacağı için Neptün'ün olumsuz bir kullanımı olan sahte peygamberlerin peşine takılma çokca görülmeyecektir. Bir sürüye ve umutlara sahip olmaktansa herkes kendi ayakları üzerinde ve kendi kimliği ile durmaya çalışacak. Neptün aynı zamanda iyi bir temizlikçidir. Yeraltı tanrısı Hades'in mitolojide korktuğu tek tanrıdır. Çünkü Hades'in üstünü örttüğü ve ortaya çıkarmadığı ne kötülük ve pislik varsa açığa çıkarma gücüne sahip tek tanrıdır. Bunu bilinçli veya bilinçsizce yapar. İşte Neptün Balık burcuna geçtiğinde şimdiye kadar üstü örtülü kalmış ne kötülük ve pislik varsa herbiri tek tek su yüzüne çıkmaya başlayacak. Pluto da Oğlak burcunda olduğu için onun da elbette bir çok çabaları var, dünyada kötülük son yıllarda hem Uranüs Balık hem de Pluto Oğlak nedeniyle gitgide arttı. Neptün Balık vicdanları önplana çıkaracaktır.

Tüm bunların yanısıra endemik olmayan salgın hastalıklar tarihe baktığımızda Neptün-Merkür döngüleri ile bağlantılıdır. Kuş gribi ve domuz gribi ortaya çıktığında bir kaç yetkin astrolog bunun abartıldığını düşünmüş, haber kanallarının dediklerine çok fazla itimat etmemişlerdi. Özellikle domuz gribinde tam bir Uranüs Balık anarşisini gördük. İşte Neptün Balık süreci ile birlikte artık haber kanallarına bu konuda itimat etmemiz gereken bir döneme giriyoruz ne yazık ki. Neptün Balık burcuna geçtiğinde Chiron ile olan kavuşumu oldukça dayanıklı ve kolay kolay ölmeyen bir virüse, Ay düğümleri ile olan açısı ise geçmişten gelen bir virüsün yeni bir haline işaret ediyor. Chiron aynı zamanda bir şifacı ve Balık da şifa anlamına geliyor. Tıpta yepyeni buluşların olacağını söylemek için aslında astrolog olmaya gerek yok fakat asıl önemli nokta şu ki insanların en büyük yaralarından birisi olan bir hastalığa Neptün Balık sürecinde çare bulunacak.

1969 yılında Ay'a ayak basabilen insanoğlu henüz okyanusların derinliklerinde aynı keşfi yapamadı. Neptün Kova sürecinde bu teknolojiyi geliştirmişken Neptün Balık'ta sualtı ile ilgili gizemlerin açığa çıkacağı bir döneme giriyoruz. Sualtı mağaralarının gizemleri dışında Atlantis'i bulmak bile mümkün olabilir bu süreçte. Hatta Los Ness canavarı gibi bir efsane olan dev mürekkep balığı da gerçekten keşfedilebilir...

Petrol ve doğal gaz Satürn ile birlikte Neptün'ün kontolünde bir madde. Meksika körfezindeki felaket gibi felaketler olmaması tek temennimiz çünkü bu Dünya üzerinde bu sefer Chiron semboliği nedeniyle kalıcı bir yara bırakacaktır ne yazık ki. Yeni rezervlerin de keşfi mümkün özellikle deniz altında dünyanın en büyük rezervinin keşfedileceğini düşünüyorum. Fakat deniz üzerinde yer alan petrol platformları büyük bir tehdit altında çünkü öte yandan bizi doğal kaynaklara zorlayan, demirle ilgili alanlarda krizlere yatkın da bir Uranüs Koç semboliğimiz var. Neptün Balık sınırına yaklaştığında ve Uranüs de Koç'a, Meksika körfezi felaketi ile aslında bize neler yapabileceğini de göstermiş oldu bu gezegenler bize.

Neptün aynı zamanda sular ve depremler tanrısı. Dünyada tsunami, deprem, buzulların erimesi veya seller gibi dev felaketler sıklıkla oluyor ve beklediğimiz şeyler ne yazık ki bunu söylemeye gerek duymuyorum fakat insanlar sulara geçmişten daha bağımlı hale gelecek ve bunlara olan duyarlılığımız daha da artacak. Neptün Balık'a yücelmiş bir Venüs'le birlikte giriyor, bu nedenle sular üzerinde inşa edilen adalar ve dev projeler de göreceğiz. Bir umudum da var Neptün'ün sembolü Yunuslar üzerine. Bu harika hayvanların resimleri eski çağlarda deprem nedeniyle ölmüş insanların mezarlarına kazınırmış. Umut ediyorum ki Uranüs Balık nedeniyle türlü eziyetler çekmiş ve halen de insanların elinde oyuncak olan yunuslar eski şaşaalı günlerine tekrar dönebilir ve popülasyonları artabilir.

Daha önce değindiğim gibi "geleneksel" dinleri aslında Balık burcu yönetmiyor, sadece kendilerini balıkmış gibi sunuyorlar. Balık burcu için bir öğretiden asla bahsedilemez çünkü o asla anlaşılamaz bir sembolizme, kollektif bir bilince sahip. Bu durum new age akımlar için de geçerli bunlarda bir öğretmenden bahsedemeyiz. Örneğin ortaçağda engizisyon kurulduğu zaman Uranüs ve Neptün'ü Yay burcunda birlikte görüyoruz Uranüs'ün bir anarşist olduğunu daha evvel söylemiştim Hristiyanlığın balık sembolizmi ise sadece Zeitgeist videolarında gayet iyi açıklandığı gibi çağla ilgili bir durum ve hala Balık çağındayız. Neptün de Balık burcunda bu nedenle alternatif düşünce ve felsefe sistemlerine bir temizlik ve geleneksel olanlara zorunlu olan hümanist bir reform getirecektir. Uranüs Balık'la birlikte popüler olan Kuantum düşünce, alternatif din, new age akımları ve kişisel gelişim gibi sistemlerin de Uranüs'ün Terazi'nin karşısında bireyin özgürlüğü anlamı ile birlikte duran Koç sembolü nedeniyle reforma ve artık daha gerçekçi ve insancıl duruşa açık. İnsancıl duruşa açık diyorum çünkü hayalci ve kötülüğe karşı duramayan, suya sabuna dokunmayan bir duruş kendinizi ne kadar iyi ve hümanist bir görünüşle satarsanız satın aslında kötücüldür çünkü kötülüklere ve vicdansızlığa karşı duramayan, şeker kız Candy gibi bir duruş toplumun da oldukça yozlaşmasına yol açar:)

Neptün finansal astrolojide fiyatların spekülatif ve aşırı pahalı olduğuna dair bir gösterge olarak kullanılır. Balık geçişinde Neptün'ün yanıbaşında Başak'ın karşısında yer alan ve bitkilerin evrensel sembolü Venüs'ü gördüğümüz için tarımcılık sektöründe ne yazık ki yüksek fiyatlar ve manipülasyonlar söz konusu olacak. Uranüs Koç yorumumda pirinçte ve buğdayda kriz tahmininde bulunmuştum bu gerçekleşti ne yazık ki Neptün Balık'ta fiyatları iyice yukarıya çekecek ve aşırı yağışlarla birlikte ve balık burcu meteorolojide buzu da temsil ettiği için kışla birlikte donda büyük oranda artışla birlikte kriz de çıkabilir ekstra olarak. Uranüs Güneş'in yücelim burcu Koç'la birlikte aşırı sıcakla gelmişken Neptün'ün buzu temsil eden Balık'a girmesi çok istikrarsız ve çok değişken olan fırtınaların ve el-nino gibi felaketlerin de habercisi biraz aslında ne yazık ki.

Neptün Balık burcunda birlikte düşünmeyi seven, çeşitliliğe ve hoşgörüye sahip insanları biraraya getirecektir. Önümüzdeki senelerde alternatif yaşam alanları, özel kurulmuş köyler ve doğa ile içiçe bir yaşam. Komünizmi Neptün yönetiyor aslında. Fakat ulaşılmaz bir hedef anlamına gelen Neptün semboliği ve uygulamalarda bu nedenle Merkür-Satürn semboliği görmemiz nedeniyle bu özlem gerçek olamasa bile herşeyin eşit paylaşıldığı özel köyler ve çiftlikler insanların yeni trendi olacak gibi görünüyor. Çiçek çocukları döneminde Neptün Akrep burcunda ve Uranüs de Pluto ile Başak burcunda seyrediyordu. Şimdi söz konusu özel olacak alanlar daha soft ve insancıl, bağımlılıklardan uzak, daha doğaya ve üretime yönelik. Vejeteryanlığın da ayrıca tüm dünyada yayılması söz konusu olacak.

Copyright © Aycan Aşkım Saroğlu - DerKi - Eylül 2010