ASTROLOJİ TARİHİ

Copyright 2010 © Devrim Yılmazer

ZAMAN ÇİZELGESİ

TARİH ÖNCESİ

İlk astronomik gözlemler ve Antik astrolojinin ortaya çıkışı
(MÖ yaklaşık 3500 - 300)

MÖ yaklaşık 3000 - 1500

Daire biçiminde yapılar, Güneş kültleri ve Avrupa´da astronomik gözlemler.
Türkiye'nin en güvenilir yaz saatleri tablosu
online survey
Telif haklarının başlama tarihi : 2007 Astro Türkiye © Tüm hakları saklıdır.

Bu web sitesinin tüm tasarım, uygulama ve içerik yönetimi Astro Türkiye ekibi tarafından hazırlanmıştır.
Bu sitede yer alan grafik, video, makale, yazı ve bilgileri ; AstroTürkiye yazarlarından izin almadan web siteleri, yazılı basın, bloglar, gruplar ve forumlarda yayınlayanlar hakkında yasal işlem uygulanacaktır. Bu konuda İstanbul ve İzmir mahkemeleri yetkilidir.
Mail Gruplarımız


ANASAYFA


AKTÜEL

Türkiye

Dünya

Zodyakta Zaman

Astratempus


BİBLİOTHECA

Astropedia

Bilgi

Astrosanat

Astroproje

Astrospor

Astromizah

Astrotest

Astrodrama


ASTROVİZYON


EKSTRA

Arşiv

Duyurular

Linkler

Site Radiks

Hakkımızda

Kullanım Hakkı

İletişim
KATEGORİLER
survey services
online survey

Twitter Button from twitbuttons.com
             Sonraki Sayfa

Taş devri ve bronz çağından kalma bulgular, yıldızların hareketlerinin, herşeyden önce dinsel olarak geniş bir ilgi alanı içerisinde olduklarını gösteriyor; MÖ 1600 yılından kalma Nebra gök diski buna örnek verilebilir. Ne varki sonraki yıllarda bilindik tanımlanmasıyla bir "astrolojiden" daha bahsedilemez.

MÖ yaklaşık 2500´den itibaren

Mezopotamya´da ilk astrolojik sistemlerin oluşturulması
Hammurabi hükümdarlığı altında (MÖ 1728 - 1689), astronomik bilgiyi toparlama maksadıyla bir takvim reformuna gidiliyor.

MÖ yaklaşık 1500 - 300

Mezopotamya´da astrolojik manüeller (Kompendium); "astronomik günlükler"; zodyak şemasının gelişimi; ilk horoskoplar
Takvimsel ve astronomik tablolar tanzim ediliyor, hesaplama işlemleri teknikleri daha da geliştiriliyor. MÖ yaklaşık 1350´den itibaren ilk usturlablar görülüyor. Bu zaman aralığındaki en önemli manüeller, MÖ yaklaşık 1000 yılında tamamlanmış olması gereken işaret (ya da öngörü, zamanlarını gösteren ve MÖ 800 ve 686 yılları arasında kompile edilen astronomik seri Mul.Apin ortaya çıkıyor. Babil kral konaklarındaki astronomik günlükler (MÖ 6.- 4. yy´lardan kalma), sonraki astrologlara (Batlamyus) teorilerini oluşturma konusunda hizmet veriyorlar. En eski horoskoplar da MÖ 5. yy´a tarihleniyorlar.
MÖ yaklaşık 1000 - 300

Mikro- makrokozmos modelin ortaya çıkışı
Ezoterik düşünce için temel olan bu açıklama modeli, birbirlerine paralel olarak Mezopotamya, Mısır ve bu modelin felsefede (Pitagor, Empodekles vb.) düşünsel olarak güvence altına alındığı Yunanistan´da ortaya çıkıyor.

MÖ yaklaşık 500 - 300

Astrolojinin Yunan varsayımları
Platon, Eudoxos ve Aristo, astroloji için de merkezi olan temel felsefi pozisyonları geliştiriyorlar. Sonrasında ise Hiparküs (Hipparch, MÖ yaklaşık 190 - 120) prezesyonu hesaplıyor.
ANTİK DÖNEM
(MÖ yaklaşık 300 - MS 300)

MÖ yaklaşık 300 - MS 100

Mısır´da ilk Hermetik Yazıtlar
Daha sonra Hermetik olarak adlandırılacak olan ve vahyi ilahi Hermes-Thot´a merkezlenmiş dinsel bir öğretinin ilk oluşumuna gidiliyor. Burada Mısır´ın eski rahipsel gelenekleriyle Helenistik dinsellik ve Platonizm birlikte akıyor.
Yaklaşık MÖ 100 - MS 400

Astrolojinin Roma imparatorluğunda yükselişi
Roma imparatorluğu zamanında, bilimsel bir prensip (ars mathematica) olarak kabul gören ve hakikat konusunda evrensel bir yorum modeli sunan astrolojinin güçlü bir biçimde yükselişi görülüyor.
MS yaklaşık 2.yy

Batlamyus
Batlamyus´la birlikte (MS 100 - 178) Antik astroloji o zamanki bütünlüğüne erişiyor. Çalışmaları Syntaxis Mathematica [muhtemelen MS 148´de tamamlandı] ve Tetrabiblos [MS 150´den sonra] sonraki astroloji ve astronominin kanonik referans noktalarını oluşturuyor.