Pages Navigation Menu

Gökyüzü hareketleri

VENÜS BALIK BURCUNDA

Astroloji-Venus-Balik-Burcunda

 

(26 Şubat – 22 Mart)

Doğduğunuz sırada Venüs’ün hangi burçta olduğunu merak ediyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

26 Şubat 2013’ten 22 Mart 2013’e kadar Venüs Balık Burcu’nda ilerliyor olacak. Zodyağın merhamet ve karma sembolü Balık Burcu, gökyüzünün Afrodit’i Venüs’ü kendi evinde ağırlıyor. Teknik olarak Venüs gezegeni Balık burcunda yücelmektedir. Venüs en rahat ettiği yerlerden biri olan Balık Burcu’nda ilerlerken, öncelikli olarak yoğun duygular, aşk teması, bağlılık ve bağımlılıklar ortaya çıkacaktır. Mitolojide Aphrodite ile oğlu Eros, canavar Typhon’dan kaçarken Fırat Nehri’ne atlarlar ve iki balığa dönüşürler. Birbirlerini kaybetmemek için kuyruklarından bağlanmışlardır. Bu ölümsüz bir bağlılıktır ve onları bu şekliyle sonsuzluğa bağlamıştır.

Venüs ise mitolojide Aphrodite ile temsil edilir ve daha çok fiziksel zevklerle ilgilidir. Onun bu fizikselliği Balık burcunda çözülüp, dağılacak ve tensel zevklerden ruhsal zevklere yönelecektir. Bu dönemde ruhsal ilişkilere yönelmeniz, ruh eşi kavramı üzerinde düşünmeniz ve fiziksel zevklerden daha çok cinselliği ve uyumu ruhsal tatminlerde arama ihtiyacınız artacaktır.

Venüs Balık burcunda iken, ilişkilerde kimliğimizi ön plana koymaktan uzak, ruhumuzu bir başkasına tam olarak açma eğiliminde olduğumuz ve kendi isteklerimizden ziyade karşı tarafın istek ve arzularına değer verdiğimiz bir dönemdir. Tam bir teslimiyet hali ve kabullenişin başladığı zamanlardır. Teslimiyet anlayışı getirir ki, bu da size belki de ilk kez karşınızdaki insanı her şeyi ile “görme” fırsatı sağlamış olur. Gördüğünüz şey kişinin albenisi, kimliği, mesleği veya zevklerinden daha çok, ruhsal kimliği, yani özüdür.

Venüs Balık burcunda iken kaostan ve kaotik durumlardan zevk alabilirsiniz. Her şeyin belirli ve kuralların tam olarak işlediği bir sistem veya ilişki yerine, belirsizlik, düzensizlik ve kendini bilinmeyene bırakma hali görülebilir. Kapalı ve bilinmez olan her şey ilginizi çekebiliir. Mantığınızla anlamlandıramadığınız, ancak ruhsal olarak hissettiğiniz şeylere yönelebilirsiniz. Ayrıca bu görünüm, gizli işler ve ilişkilerin ortaya çıkacağı bir dönemdir. Venüs Balık burcunda iken şifalı bitkileri inceleyebilir, bu tip bir terapi yolu deneyebilirsiniz. Şifa veren her şey ilginizi çekecektir. Böylece eğlenmek yerine ruhunuzu dinlendirip, ona iyi gelecek her şeye yönelirsiniz.

Karma yasasına inanlar için, özellikle Merkür’ün Balık Burcu’ndaki retro pozisyonunu da hesaba katarsak, Venüs’ün Balık burcundan geçişi, ilişkilerde geçmişe dönük hayalleri canlandırabilir ki, hayaller peşinden hayal kırıklıklarını da getirecektir. Tutulamayacak sözler vermek, sonunu düşünmeden kendini bir ilişki veya işe vermek bu dönemde görülecek bir diğer konu başlıklarıdır.

Finansal olarak bu dönemde para kontrolü yapmak oldukça zordur, ancak ortalama bir organizasyon yeteneğine sahip olan kişi bu dönemde çeşitlilik ve verimlilikten yararlanabilir. Tek bir alana yönelmek ve o alandan para beklemek yerine, İş kolları ve sektör çeşitliliğinden faydalanmak için harika bir dönemdir. Nitekim tarihin en zengin on insanından biri olan Bernard Arnould ellisekiz markanın sahibidir ve iş kollarının çeşitliliği sayesinde parasını arttırmış ve zenginleşmiştir.

Balık burcu kollektif bilgi ile bağlantılıdır, böylece evrenin sınırsız ve sonsuz okyanusundan bilgi çekebilir. Bu bilgiyi rüyalar kanalı ile yapabileceğiniz gibi, anlamlı rastlantılar yolu ile de anlamlandırabilirsiniz.

Sağlık anlamında şifa bağlantısı çok güçlü bir görünümden söz ettiğimiz için, bu dönemde birçok hastalığın iyileşmesi söz konusu olabilir, ancak şeker hastalığı olanlar ile ayaklarında problem yaşayanların dikkat etmesi gereken bir dönemdir.
Mundan astrolojiye göre bu dönem hastaneler, hapishaneler, şifahaneler, denizler ve okyanuslar ile ilgili konularda gündem oluşacaktır.

Didem Şarman

Astroloji Akademisi 2012 mezunu ve eğitmeni

DOĞUM HARİTASINDAKİ VENÜS BALIK

Ortaklıklarda ve ilişkilerde Venüs cezbetme ve kendine çekme özelliği, dolayısiyle “alma, kazanma” semboliğiyle ifade edilir. Etkin bir Venüs başarılı bir kapitalisti ve çevresini nasıl cezbedeceğini bilen birisini temsil eder.

Venüs bir kadının haritasında dişi cinsel enerjisini nasıl kullandığıyla ve bir erkek haritasında ise cinsel olarak arzuladığı kadın tipiyle ilgilidir (aşkla karıştırmayınız zira Venüs tamamen duyumsal ve cinsellikle ilgilidir). Astrolojinin pek dillendirilmeyen, belki de tabu olarak görülen alanına girdiği için Venüs’ün erotik yönünden biraz bahsetmeliyiz. Yalnız Venüs’ün sadece dişi cinselliğiyle ilgili olduğunu unutmayın çünkü cinselliğin kendisi aslında Mars’la ifade edilir. Venüs’ün yücelim konumundayken çok güçlü etkiler altında olması bir cinsin psikolojik olarak yüceltildiği durumlara (aşırı değer verme, yüceltme bkz. örnek: Leopold Von Sacher-Masoch) denk gelebilir. Örneğin Venüs’ün Balık burcunda olması dişi cinse karşı aşırı bir ilgiyi (erkek veya kadın) veya Mars’ın yücelimi erkekleri yüceltmeyi getirebilir. Sembolikler bütüncül yorumlamalarda nasıl ortaya çıkarsa çıksın; haritada etkin olan cinsellik gezegenleri olursa; ilişkilerle haddinden fazla ilgilenen bireyler ortaya çıkarır (Venüs Balık burcunda özellikle Şehvet (Arap) noktasının yöneticisi ise veya Zeus’la (Transneptunyen nokta) bağlantıda ise - Astroloji Akademisi, İlişki Analizleri Kitabı).

Venüs cinsellik gezegeni ve Balık da kozmopolitlik, gizlilik göstergesi olduğundan bazen eşcinsellik göstergesi de (Mars’ın konumu da önemlidir) olabilir. Bazen bu durum toplumsal duruma ve mahalle baskısının şiddetine göre sadece fantezi düzeyinde de kalabilir, özellikle köşe bir evde bulunmuyorsa..

Venüs’ün Balık burcunda olması kadınlara naiflik ve materyalin yerini alan bir ruhsal zenginlik verir. Balık Venüs’ü kadınlar hayli güzel ve çekicidirler. Nurgül Yeşilçay, Seren Serengil, Filiz Akın, Kraliçe II. Elizabeth, Michelle Pfeiffer, Lucy Lawless Venüs Balık kadınlarıdır.

Erkek haritalarında ise Venüs, cazip bulacağı kadınları ve finansal konuları temsil etmektedir. Bu durumda cazip bulunan kadın dişi özellikleri çok yoğun, materyal yerine ruhsal açıdan gelişmiş bir kadına işaret eder. Erkek haritalarında çoğunlukla gizli aşk ilişkilerine meyli de göstermektedir. Kişi ilişkilerini göz önünde olmaktan çok arkaplanda yaşamaktan haz duyacaktır. Aynı durum finansal konular için de geçerlidir. Gizli kasalar, gizli banka hesapları..

Venüs Balık kadınları yüceltebildiği gibi materyal olanı da yüceltebilir..

Ruh ikizliği ve Balık

Venüs ikili ilişkiler sembolüdür. Balık ise ruh ikizlerini temsil etmektedir. Balık burcunun iki sembolünden birisi Venüs, diğeri ise Venüs – Jüpiter karakterindeki Cupido’dur (Eros). Birbirlerine kadim zamanlarda ağızlarından bağlı olarak gösterilmişlerdir. Bu iki çok benzer kalitenin, kaosta (Typhon-Kova sembolü) birbirlerini kaybetmemek için yaptığı bir bağlılık yeminidir. Bu yüzden doğum haritasında da Balık Venüs’ü aşkı temsil eden 5. ev veya Güneş’le veya 7. evle ilişkiliyse kişinin bu dönemde ruh ikizini bulma veya farketme şansı vardır. Ruh eşini bulan nadir insanlardan birisi olan Edgar Cayce’in Venüs’ü, 7. ev yöneticisi Satürn’le Balık burcunda kavuşum yapmaktadır. Ruh eşim Devrim Yılmazer‘in Venüs’ü 7. evdeki Balık Güneş’iyle mutual receptiondır, benim Venüs’üm ise eş sembolüm olan Balık Güneş’iyle gene mutual reception halindedir.

Devrim Dölen

 

Finansal açıdan Venüs Balık burçları için:

Balık burcunun sembolik anlamı verimlileştirmek ve herşeye sızmaktır. Balık zodyaktaki son burç olduğu için içerisinde “herşeyi” barındırma kapasitesine sahip tek burçtur. Maharet bunu ortaya çıkarabilme becerisindedir. Sahip olduğunuz çeşitli ilgi alanları, dolayısiyle zengin bir görüş ve hemen hemen her kola, alana sızabilme, dokunabilme yeteneğiniz size maddi kaynaklarınızı arttırma yolunda fayda sağlayacaktır.

Tek bir kola, sektöre, yeteneğe odaklanmak yerine çeşitliliğe yönelmeniz faydalı olabilir. Göreceksiniz ki bir süre sonra çok dağıldığınızı sandığınız yerde bile bir ilişkiler ve bağlantılar ağı kurabiliyorsunuz. Ama elbette bunu ortalama bir insanın sahip olduğu organize etme yeteneğine sahipseniz daha çok kullanın. Aksi halde fazla dağılmak çözülmeye de yol açabilir.

Tarihin en zengin isimlerinden birisi örneğin sizin gibi Balık Venüs’üdür. Bernard Arnault. Arnault bu araştırmayı yaparken en son baktığımızda çok prestijli 58 markanın sahibiydi. Ve ele geçirmeye çalıştığı 2 şirket daha vardı :)

Balık burcu vizyonerdir. Hiçlikten ortaya çıkarmak, görünür hale getirmek sadece bu burca hastır. Bu yüzden yazarlık, film yapımcılığı gibi bir vizyon gerektiren her türlü uğraş da Balık’ın ilgisini çeker. Başka burçlar somut olanı işler ve eskiyi ambalajlayarak tekrar sunarken siz, yaratıcılığınızı konuşturma, hiçlikten ortaya bir şeyler çıkartmalısınız.

Devrim Dölen & Devrim Yılmazer

Finansal Astroloji seminerinden

© Astroloji Türkiye Bu sitede yer alan hiç bir yazı link kaynak gösterilmeden alınamaz.

4 Comments

 1. sevgili devrim- erkeğin natalında ; venüs 06 derece- balık ta- ve 4. evde ise…rahatmıdır..
  eşcinsellik vurgun var ya yukarıda- ”köşe bir evde bulunmuyorsa, fantazi düzeyde kalabilir ” demişsiniz..
  köşe de ise ne yapacağız üstelik pluto başakta- 10.evde retro-/ uranüs başakta 10.evde retro-
  sanırım çok riskli bir harita- cinsel aykırılıklar anlamında- vayy başıma gelenler diyecek kadar belki de :) sevgiler

  • Devrim Dölen

   Arzuladığı (cinsel açıdan) partner tipinin çok edilgen olduğuna da işaret edebilir aslında ama yorumunuz temelde çok doğru :) Çift gövdeli burçlarda yoğunluk varsa ve 8. ev ile Mars haritada aynı vurguları taşıyorsa olabilir diyebilirim :) Kolektif gezegenler (Yani Uranüs-Pluto-Neptün) Mars-Venüs-Ay-Güneş açıları dışında çok anlamlı olmayabilir.

 2. İnsanı en e7ok da kendimi bielmye olan ihtiyacımdan dolayı el yordamıyla başladığım astroloji yazıları,onlarca kitaplar,kf6şeler,web sitelerinden sonra diyebilirim ki şimdiye kadar karşılaştığım en eğlenceli en insanca ve en dikkat e7ekici yazılar bunlar. Evet tam da bf6ylesine ihtiyae7 vardı,ne eksik ne fazla.Yfcreğe dokunabilen yazım diliniz ie7in tebrik ediyorum,lfctfen devam edin :) sevgiyle

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>