ASTROLOJİ NEDEN BİLİMDİR?

 

bilim-ve-astroloji

 

 

“Bilim nedir ne değildir?” sorusuna verilen klişe cevapları her yerde okuyabilirsiniz. Ben, çok somut bir örnekten (son dönemin en popüler konularından biri olan ABD merkez bankası Fed’in faiz kararları) yola çıkarak gerçek astrologların neden bilim insanları olduğunu göstermeye çalışacağım. Kozmik değişkenlerin bizler üzerindeki etkilerini ve verdiğimiz tepkileri adam akıllı ölçecek teknoloji olmadığı için mecburen ekonomik verilere başvuruyoruz.

ABD merkez bankası Fed’in orta-uzun vadeye yayılan faiz kararlarıyla Satürn-Neptün döngüsünün çok güçlü bir ilişkisi var (bir diğeri Fed haritasının 5-11.evler aksında gerçekleşen Ay tutulmalarıdır: 1984-85, 1994 ve 2004 faiz kararları) Fed’in faiz kararı derken, öyle üç beş merkez bankacısının kafalarına göre takıldığını sanmayın. Sokaktaki veya iş sahibi Amerikalı’nın tüketim/yatırım davranışlarına göre hareket ediyor Fed. Tüketim ve dış talep canlıysa, ücretler üzerinde yukarı yönlü baskı varsa, kredi talebi yüksekse faiz artıyor, tam tersi durumda faizler düşüyor. Satürn-Neptün sert açılarının (kavuşum, 90 ve 180 derecelik açılar) Fed’in hamleleriyle ne derece uyumlu olduğunu özetleyelim:

Sert açının gerçekleştiği son tarih: Nisan 1972
Fed’in Temmuz 1974’e kadar sürecek faiz artışına başladığı tarih: Mart 1972

Sert açının gerçekleştiği son tarih: Haziran 1980
Fed’in Kasım 1981’e kadar sürecek “şok” faiz artışına başladığı tarih: Ağustos 1980

Sert açının gerçekleştiği son tarih: Kasım 1989
Fed’in Şubat 1994’e kadar sürecek faiz indirimlerine başladığı tarih: Haziran 1989

Sert açının gerçekleştiği son tarih: Nisan 1999
Fed’in Ocak 2001’e kadar sürecek faiz artışına başladığı tarih: Haziran 1999

Sert açının gerçekleştiği son tarih: Haziran 2007
Fed’in günümüze kadar (Aralık 2015) süren faiz indirimlerine başladığı tarih: Eylül 2007

Sert açının gerçekleşeceği son tarih: Eylül 2016
Fed’in faiz artışına başlayacağı tarih: çok büyük ihtimalle Aralık 2015-Aralık 2016 arası

Fed hamleleriyle Satürn-Neptün sert açıları arasındaki ilişkinin tesadüf olma ihtimali 10 milyonda 1’den azdır. Peki neden başka gezegenler değil de Satürn ile Neptün? Astrolojide Neptün, teorilerin gezegenidir, alternatif realite ve ekonomik modellerle ilişkilendirilir.

Merkez bankacısı konumundakilerin çok büyük kısmı hayatında işçi çalıştırmamış, çek kesmemiş/ödememiş, iş hayatının temposu ve realitesinden uzak akademisyenlerdir. Yönetmeye çalıştıkları para birimleri güvene (Neptün) dayalıdır, güven olmazsa çöker. Bunlar sağdan soldan gelen verilerle model oluşturur ve tahmin yaparlar, yani alternatif bir realitede yaşarlar. Satürn dediğimiz algılanan yalın gerçeklik, bunların modellerine feci şekilde çarpar ve tüm tahminlerini revize ederler. Satürn gerçekliği güvenilirliklerini zedeler ve akabinde kredibilite kaybetmemek için politika değişikliğine giderler. Fed yöneticileri Nisan-Mayıs 2013’te büyük ihtimalle 2014 sonu veya 2015 başı gibi faiz artırımına gideriz diye tahmin ediyorlardı. Amerikan sanayi üretimindeki yavaşlamayı, emtia fiyatlarındaki düşüşü, Avrupa’nın trilyon Euro’luk parasal genişlemeye gitmesini, Çin’in yavaşlayacağını ummuyorlardı.

Bir süre önce Satürn ile Neptün birbirlerine yine ters açı yaptılar. Eylül 2016’da son Satürn-Neptün karesini göreceğiz. Geçen yıl petrol fiyatları çöküşe geçene kadar birçok piyasa analisti Mart 2015’te faiz artışı bekliyordu. Sonra beklentiler Haziran 2015’e kaydı. Ardından Eylül 2015’te faiz artışına kesin gözüyle bakıyorlardı, yine olmadı. Anlaşılan o ki yeni faiz artış döngüsü yine yeni yeniden bir başka Satürn-Neptün sert etkileşiminde gerçekleşecek. İlk faiz artışı Eylül 2016’dan sonraya bile kalabilir.

Yukarıda bahsedilen Satürn-Neptün döngüsünü yatırım bankacıları ve tahvil fonu yöneticileri hiç şüpheniz olmasın çok iyi biliyorlardı. Goldman Sachs CEO’sunun “Tanrı’nın işini yapıyoruz” açıklamasının Türkçesi şu: işimizi Tanrı’nın yarattığı düzeni (gökyüzünü) izleyerek yönetiyoruz. Ancak ulu orta Satürn-Neptün döngüsünden asla bahsetmezler çünkü onlar bilim insanı değillerdir. Bilim insanları, elde ettiği bulguları cömertçe paylaşan, öğrenci yetiştiren insanlardır. Paylaşım yoksa, öğrenci yetiştirmiyorsa ona bilim insanı değil girişimci denir. Çünkü sahip olduğu bilgi ne kadar az kişi tarafından biliniyorsa o kadar fazla para kazanacağını düşünür.

Diğer taraftan, Ray Merriman başta olmak üzere birçok finansal astrolog Satürn-Neptün döngüsünün faizler üzerindeki etkilerinden uzunca zamandır ulu orta bahsediyor. Ve bu astrologlar bilgilerini paylaşıyor, öğrenci yetiştiriyor. Kısa vadeli alım-satım korelasyonları gibi paha biçilemez bir bilgiyi içeren kitabı sadece 100 dolara satılıyor ki satın alma gücü anlamında bizdeki 40-50 TL kadardır. Birçok yatırım bankası ve fona inanılmaz paralar kazandıran çok değerli bir astroloji bilgisini bu insanlar neden ücretsiz paylaşıyor: Çünkü onlar bilim insanı. Bilim insanı olduğundan şüphe duyulmayacak bir iktisatçının ekonomik verileri analiz ederek harcadığı zamanı onlar da kozmik değişkenleri baz alarak harcıyor.

 

Dinçer Yılmaz

29 Aralık 2015

5 Yorumlar

 1. Dinçer Yılmaz

  Hocam mail yoluyla gelen sorular oluyor. bunlara toplu cevap amaçlı birkaç ekleme daha yapayım:
  – Satürn-Neptün sert açılarını özellikli kılan bir diğer durum, bu açıların gerçekleştiği son tarihten itibaren 6-23 ay arasında Amerikan ekonomisinin istisnasız durgunluğa girmesi. durgunluk yılları 1973-74, 1981-82, 1990-91, 2001, 2007-09. bu durgunlukların ikisi arz şokları, biri çok yoğun dezenflasyonist baskılar, diğer ikisi varlık fiyatlarındaki çöküş kaynaklıydı. hepsinin ortak paydası Fed’in tahminlerini alt üst etmesi. Fed +%90 iyimser tahminlerde bulunduğundan netice ekonomik aktivitede yavaşlama oluyor.
  – Fed faizlere her zaman enflasyon veya deflasyon kaygısıyla müdahale etmiyor. mesela 2001 yılındaki müdahalesi neredeyse tamamen hisse piyasasındaki düşüşü önleme amaçlıydı.
  – Zodyak’ta yavaş hareket eden gezegenlerin kendi aralarında yaptığı açıların ve tutulmaların yansımaları birkaç ay gecikmeyle görülebiliyor. hatta bazı astrologlar, Güneş tutulmalarının 2 yıl kadar aktif olduğunu söylemekte.

 2. Dinçer Yılmaz

  1970’lerin başından bu yana Fed’in kritik faiz kararlarının hangi gökyüzü olaylarıyla ilişki içinde olduğunu merak edenler varsa yilmadin@gmail.com‘dan bana ulaşabilirler. bunların tam listesini verebilirim.

  • Dinçer Yılmaz

   en iyisi listeyi buraya alayım ki herkes görebilsin. aşağıdaki tarihler Fed’in 1972’den bu yana aldığı en önemli faiz kararlarına ait. 2-8.evler Fed’in borç alma-borçlanma faizlerini, 5-11.evler menkul kıymet alım-satımını temsil ediyor. Fed, faizleri ya menkul kıymet portföyü yani bilançosuyla, veya verdiği-çektiği paranın faiziyle kontrol etmeye çalışıyor.

   Mart 1972 – Satürn-Neptün karşıtlığı ve Fed haritasının 2-8.evler hattındaki Ay tutulmaları
   Temmuz 1974 – Fed haritasının 5-11.evler hattındaki Ay tutulmalarının başlangıcı
   Aralık 1976 – Fed haritasının 5-11.evler hattındaki Ay tutulmalarının sonu
   Kasım 1979 – Satürn-Neptün karesi
   Ağustos 1980 – Satürn-Neptün karesi, Fed haritasının 2-8.evler hattındaki tutulmaların başı
   Kasım 1981 – Fed haritasının 2-8.evler hattındaki tutulmaların sonu
   Mayıs 1983 – Fed progres haritasında Güneş-Satürn karesi
   Eylül 1984 – Fed haritasının 5-11.evler hattındaki Ay tutulmaları
   Aralık 1986 – transit Satürn’ün Fed haritasının Venüs’üyle kavuşması
   Haziran 1989 – Satürn-Neptün kavuşumu
   Şubat 1994 – Fed haritasının 5-11.evler hattındaki Ay tutulmaları
   Temmuz 1995 – transit Neptün’ün Fed haritasının Jüpiter’iyle kavuşması, 5-11.evler hattındaki son tutulmadan 8 ay sonrası
   Eylül 1998 – Satürn-Neptün karesi ve Fed haritasının 2-8.evler hattındaki Ay tutulmaları
   Haziran 1999 – Satürn-Neptün karesi
   Ocak 2001 – Satürn-Uranüs karesi
   Haziran 2004 – Fed haritasının 5-11.evler hattındaki Ay tutulmaları
   Eylül 2007 – Satürn-Neptün karşıtlığı
   Aralık 2015 – Satürn-Neptün karesi, Fed progres haritasında Ay-Venüs karesi

 3. Dinçer Yılmaz

  Yazımı yayınladığınız için çok teşekkür ederim :) Fed’in faiz hamlelerini gökyüzü eşliğinde izlemeye devam edeceğiz.

  • Lorelei

   çok güzel yazı olmuş yine eline sağlık. Ben bir yerde borsacıların da astrologlarla çalıştığını duymuştum ne derece doğrudur?Ve bu faiz oranlarına etkisi nedir bu durumun?

Bir Cevap Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.