ASTROLOJİ VE KADER

Spread the love

 

 

astroloji-ve-kader

 

English version click here: Astrology and Fate

Son zamanlarda sıklıkla telaffuz edilen kelime: kader. Peki ama bilgelerin kadere bakışı nedir?

 

Astroloji ve Özgür İrade & Viyana Üniversitesi, Astrolog Devrim Yılmazer’in bitirme tezinden..

 

MÖ 600 ile MS 300 yılları arasında yaşamış 16 astroloğun veya konuya ilişkin görüş bildirenlerin eserlerinden ve/veya söylediklerinden derlenmiştir:

„Homer’in çalışmalarında kaçınılmaz kader büyük bir öneme sahiptir.

Orfikler ruhun özgürlüğünden bahsederler.

Thales, iradenin özgür kullanımını astrolojiyle birleştirmiştir.

Pisagorcular ruhun seçim özgürlüğünü vurgularlar.

Platon’a göre yaşam gereklilik ve akıldan oluşur; akıl, gereklilik üzerinde egemendir ve doğumdan önce ruhun irade özgürlüğü vardır.

Stoacılar için Logos, kader ve tanrı aynı şeydir; onların nazarında gerçi değişmez bir düzen vardır ancak akıl sahibi olan, kendisini herşeyi kapsayan Logos’a bağlar.

Poseidonius, kendisi de bir Stoacı olduğundan bu geleneğe uyarak, dünyanın bölümlerini birbirine yapıştıran sempati fikrinden bahseder; kozmos, akıllı ve ruha sahip bir canlı varlıktır.

Çiçero şüphecidir ancak kaderin düzen için önemli olduğundan bahseder. İskenderiyeli Philo için gerçi öngörü vardır ancak olaylar kaçınılmaz değildirler. Logos, uzayın, tüm parçalarını birarada tutan bir bandıdır.

Bir başka Stoacı Seneca, fatum’un, kendisine dışardan hiçbir güçle engellenemeyecek kaçınılmaz bir zorunluluk olduğundan bahseder; onun için özgür olan kişi, yıldızlar tarafından vücuda getirilen kozmik yasalara uygun olarak davranandır.

Marcus Manilius da, bize, iyi ve kötü arasında seçim yapma imkânı sağlayan bir özgürlükten konuşur.

Batlamyus, kendisine karşı konulabilir ve karşı konulamaz yazgılardan bahseder.

Valens de Stoacı geleneğe uygun görüş bildirir.

Origenes der ki, yıldızlar hiçbir şeye neden olmazlar tersine olayları gösterirler. Plotin, yıldızların gerçi olayları gösterdiklerinden konuşur, ancak bunlar kozal tesirlerde bulunmazlar. Üst ruh özgürdür, yıldızlardan etkilenen düşük ruhtur. Akıllı olan insan ise yıldızına hakim olabilen kişidir.

Son olarak Firmicus Maternus da özgür iradeden bahseder.

Böylece, tarafımdan araştırılmış kaynakların kalitatif analizinden elde edilen sonuçlar aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

1. Temel olarak, söz konusu eserlerde göksel vücutlarla dünyevî olaylar arasında kozal ya da sembolik olarak anlaşılabilen bir bağlantının olduğuna değinilir.

2. Astrolojik konstelasyonlar, bir hayatın olayları veya yazgısı konusunda büyük önem derecesine sahiptir.

3. Antik dönemin birçok yazarına göre kozmosun düzenliliği, zaten kendinden kanıtlı ve tartışılmaz bir konuydu. Ne var ki insanlar temel olarak ruhsal anlamda özgürlerdir.“

Konuyla ilgilenenler şu yazıya da göz atmak isteyebilirler: İnsanları Gezegenler mi Yönetiyor?

 

Devrim Yılmazer

 

Devrim Yılmazer hakkında:

24 Şubat 1975 Ankara doğumludur. Viyana Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Gazetecilik ve İletişim Bilimleri bölümünü yüksek lisans derecesiyle tamamladı. Bitirme tezini 01.07.2009′da “Antik Yunan Literatüründe Astroloji, Kader ve Özgür İrade” başlığı altında teslim ederek mezun olmuştur. 2006′da üniversitede yan bölüm olarak okuduğu Felsefe Bölümü için “Astroloji ve Bilim” başlıklı makalesini verdi. Bunların dışında, geçmişte yayınlanmış olan XI. Ev dergisine çeşitli makaleler yazdı.

1989 yılından beri astrolojiyle ilgilenen Yılmazer, şu anda Astroloji Türkiye sitesinin ve Astroloji grubunun yöneticilerinden birisi, VeriBankası ile AstroGünlük’ün yöneticisi ve Zodyak Astroloji Yayıncılık’ın ortaklarındandır. Ayrıca İstanbul Aydın Üniversitesinde astroloji eğitmenliği yapmaktadır. Tüm dünyada defalarca çevrilen Tetrabiblos’u Türkiye’ye tam 500 yıl sonra kazandırmıştır.

Halî hazırda çeşitli kitap projeleri vardır. Bunlar arasında, Türkiye’nin şehirlerine dair bir mundane çalışma olan İl İl Astrolojik Türkiye ve Viyana Üniversitesine verdiği bitirme tezini, sadece Antik Yunan’da kalmayıp diğer çağlara da yayarak yazmayı plandığı Astrologica isimli kitap serileri bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.