ASTROLOJİDE CİNSEL EĞİLİMLER

 

astrolojide-cinsel-yonelimler

 

 

Hakkında soru sorulan konuların başında geliyor; astrolojide cinsellik veya astrolojide cinsel yönelimlerin nasıl göründüğü. Bu yüzden kaleme almaya karar verdim.

 

Tanımlar ve genel semboller

Cinsel yönelim kişilerin karşı cins veya cinsiyete, hem cins veya cinsiyete, her iki cinse veya birden fazla cinsiyete karşı romantik veya cinsel çekim (veya her ikisini de) hissetmeye yönlendiren kalıcı kişisel bir nitelik. Bu çekimler genellikle heteroseksüellik, eşcinsellik, biseksüellik, altında toplanır; bununla beraber aseksüellik (diğerlerine olan romantik veya cinsel çekim eksikliği) de bazen dördüncü kategori olarak tanımlanır. Bu kategoriler cinsel kimliklerin daha ayrıntılı dünyasını yönleridir. Örneğin, insanlar panseksüel veya poliseksüel, veya hiçbirinden olmak gibi diğer etiketleri de kullanabilir.

Astrolojik açıdan cinsellik (erotik eğilimler) Venüs ve Mars yönetimindedir. Genel bir kabul olarak dişilik hormonlarını Venüs, erkeklik hormonlarını da Mars yönetir. Cinsel yönelimler genelde aşk, duygu ve erotizmden beslendiği, bir hastalık olmadığı için 6. evden veya ilgili gezegenlerin hasar göstergelerinden vb. görülmezler. Pratik olarak da bu böyledir, cinsel yönelimleri topluma göre farklı insanların 6. evlerinden veya gezegenlerin hasar göstergelerinden bunu göremiyoruz.

Bir insanın neden belirli bir cinsel yönelim geliştirdiğine dair bilim adamları arasında bir görüş birliği yoktur. Bununla beraber determinist yapıdaki uzmanlar, cinsel yönelimin nedenleri hakkındaki biyolojik olarak temellendirilmiş teorileri yeğlemektedir. Bu teoriler genetik etmenlere, rahimdeki gelişimin erken dönemlerine veya bunların ortak etkisine (Ay) işaret etmektedir. Ayrıca cinsel yönelimin erken çocukluk deneyimlerinden ve ebeveynlerin yetiştirme tarzından etkilendiğine işaret eden sağlam bir kanıt bulunmamaktadır. Aynı cinsler arasındaki cinsel davranışlar ve ev ortamı veya ortak yaşam alanının erkekler üzerinde hiçbir etkisi bulunmamakta ve kadınlar için de ufak bir etkisi bulunmaktadır. Son birkaç on yıldaki araştırmaların gösterdiğine göre cinsel yönelim, tamamen karşı cinse yönelme ile tamamen aynı cinse yönelme arasındaki kesiksiz bir aralık üzerinde değişkenlik göstermektedir.

Önceden eşcinselliğin aileyle yaşanan kötü deneyimler ya da yanlış bir psikolojik gelişme yüzünden oluştuğu düşünülmüştür ama bu varsayımlar yanlış bilgiye ve önyargıya dayanmaktadır. Şu an ki araştırmalar cinsel yönelimin oluşumundaki biyolojik açıklamaları aramaktadır ama hiçbir tekrarlanan bilimsel araştırma cinsel yönelimin özel bir biyolojik etiyolojisinin olduğunu desteklememektedir. Ama bilimsel araştırmalar heteroseksüel ve eşcinsel kişilerde bir takım biyolojik farklılıklar bulmuştur. Bu biyolojik farklılıklar cinsel yönelimin oluşumuyla aynı temel nedene sahip olabilir. Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Cinsel_Yönelim

Cinsel yönelimin belirlenmesinde genetik ve çevrenin önemini kıyaslamak amacıyla birkaç ikiz çalışması yapılmıştır. genetik faktörlerin cinsel yönelim üstündeki etkisinin önemli olduğunu destekler. Doğum öncesi (12.ev) hormonlar cinsel yönelimin ana belirliyicisi olabilir ya da genler, biyolojik faktörler, çevresel ve sosyal durumlarla birlikte yardımcı bir faktör olabilir.  Bağımsız araştırmalar lezbiyen kadınların daha maskülenleşmiş 2D;4D (Androjen: Astrolojide Venüs ve Mars özelliklerini içinde barındıran Ay ile sembolize ediliyor) oranlarına sahip olduğunu bulmuştur. Bu efekt henüz heteroseksüel ve eşcinsel erkeklerde gözlenmemiştir. Kaynak: http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10508-007-9272-2

 

Özet

1.cil sembolikler

Cinsellik için ana etken gök cisimleri Venüs ve Mars‘tır. Hormonlar, aile davranışlarının etkisi ve olası genetik yapılar ise Ay ile açıklanabilir. Bugün “duygu” olarak adlandırdığımız ilkel ve/veya içsel dürtülerimiz de Ay etkisi altındadır. Cinsellik temel olarak genlerini sonraki nesillere aktarmakla ilgilidir. Ve feromonlar da oldukça etkindirler. Bunlar da sırasıyla Ay, Venüs ve Mars zaten. Ay ve Venüs Boğa burcunun iki yöneticisi. Tam karşılarında da Mars’ın hakimiyetindeki, sık sık cinsellikle ve ilkel dürtülerle ilintili olan Akrep burcu bulunuyor. Bu yüzden Boğa – Akrep aksı yöneticileri bu konudaki temel sembolizmamızdır. (Ek olarak Venüs’ün fiziksel görünüşü ve Mars’ın da olası ameliyatları sembolize ettiğini ayrıca belirtmekte fayda var)

2.cil sembolikler

Cinsel yönelimlerde “kimlik” ilişkisi de atlanmamalıdır.  Amerikan Psikoloji Derneği’ne göre, cinsel yönelim “Çekimlere dayanan, davranışlarla ilişkili kimlik hissi, ve bu çekimleri paylaşan diğer kişilerden oluşan topluluğa olan üyeliğini de tanımlar” Toplumun (bu çağımız içinde) genel kabullerine farklılık kimlik olgusu içine de işleyecektir. Bu yüzden kimlik olgusuyla eşdeğer olan Güneş 2.cil semboliklerden birisidir. Toplum içinde onlardan farklı olmak, toplumun geneli dışında olmakla ise Uranüs ile ilgilidir. Tercih kelimeleri de Ay Düğümlerine ait. GAD ile geçmişi veya içgüdülerimizi, eski deneyimlerimizi, KAD ile ise geleceği, deneyimsiz olduğumuz alanları tercih ederiz. Biri diğerine üstün değildir. Daha fazla bilgi için bkz: Ay Düğümleri Cinsel yönelimlerin, içinde bulunulan topluluğun genelinden farklı olması da, onlara sıklıkla uygulanan ayrımcılık konusunu gündeme getirmekte.  Şurada ve diğer linkte ayrımcılık uygulanan kişilerin Satürn‘le temsil edildiği bahsini etmiştim: http://www.astroturkiye.com/oglak-burcu-bilim-deha-teknoloji/ diğer link: http://www.astroturkiye.com/temel-seviye-4-atolye-alman-usulu-harita-yorumu/ 

Venüs temel olarak erkek haritalarında erotik açıdan çekici bulduğu kadınları anlatır. Bu klasik bir tanımdır. örneğin bugün ve farklı cinsel yönelimlerin ayrımcılığa çok fazla uğramadığı çağlarda lezbiyen ve biseksüeller için de aynı şeyi ifade ediyor. Kadın / erkek olarak ayıramayız. Bu yüzden artık eril veya dişil ifadeleri kullanacağım.

Mars da temel olarak erotik açıdan çekici bulunan eril ifadeleri sembolize eder bu anlamda.

Eş olarak görmek ve aşk ise eril haritalarda Ay, dişil haritalarda ise Güneş ile temsil edilir. Güneş çok eski çağlardan bugüne kavurucu yönüyle aşkı temsil eder. Ay ise bağlılıkla ilintilidir.

 

 

Bazı örnekler

 

einar-elbe

Tarihin ilk transeksüeli Einar Wegener (Lili Elbe): Oğlak Mars’ı Güneş tarafından yakılıyor. Aslan Ay- Boğa Satürn karesi var. Ay – Satürn karesi hem içgüdülerinin genel kuralları yıkışını (Ay’ın Satürn’e zarar verişi) hem de ayrımcılığa uğramasını anlatıyor (Satürn’ün Ay’a zarar verişi). Ay’ın Satürn’e zarar verişini Einar’ın kendi karısının (Gerda Gottlieb) ona destek verişinden de yakalıyoruz. (Uranüs’ü bu haritada sadece Satürn’e üçgen yaparken görüyoruz) Ay’ı Ay Düğümleri ile T-KareEinar’ın Venüs’ü Yay burcunda açısız ve durağandır. (Açısız gök cisimleri sembolize ettikleri konularda üst düzey bir duyguyu yaşarlar. Fakat bunu her zaman kanalize edemezler.)

 

megan-fox-biseksüel

Megan Fox: Biseksüel. Tam ASC’si üzerinde Oğlak Mars’ı duruyor ve Boğa Güneş’iyle üçgen. Ay Aslan’dan Güneş’ine kare. Venüs – Uranüs karşıtı var.

 

Kye Allums

İlk olarak Üniversite takımındaki basketbol başarısıyla ünlenen Kye Allums şu anda çok ünlü bir avukat ve LGBTİ aktivisti: Terazi Mars’ı Güneş tarafından yakılıyor. Ay – Mars – Venüs arasında büyük 60’lık (irade) kalıbı bulunuyor. Ay Aslan, Venüs Yay. Aynı 6’lık Güneş – Satürn & Uranüs arasında da bulunuyor. (Ay GAD ile kavuşumda)

 

angelina-jolie-biseksüel

Angelina Jolie: Biseksüel olan Angelina Jolie’nin Güneş’i ile 60’lık açı yapan Ay – Mars (Koç) ve Uranüs’le kare olan Venüs – Satürn kavuşumu var. GAD de Güneş’i ile kavuşumda ve o da Ay – Mars kavuşuma 60’lık.

 

MEHMETCIK VAKFI ,16 YIL ONCE VEFAT ETMESINE KARSIN BAGISLARIYLA SEHIT COCUKLARI VE GAZILERE YARDIMA DEVAM EDEN SANAT GUNESI ZEKI MUREN'I 30' UNCU YIL KITABINDA OZEL BIR BOLUMLE ANDI.(ANKARA HURRIYET)20120306

Zeki Müren. Haritasında Yay burcunda Güneş ve (Güneş ışınları altındaki) Yay Mars’ı Uranüs’le ve Aslan Jüpiter’iyle büyük üçgen. Venüs Oğlak burcunda ve Ay Düğümleri ile T-Kare. Terazi burcunda bulunan Ay, Güneş ve Mars’la 60’lık açı içinde.

 

Patricia-Cornwell-lezbiyen

Ünlü suç yazarı Patricia Cornwell: Lezbiyen olan Cornwell’ın Ay – Venüs kavuşumu (Yengeç) Mars’la üçgen. GAD de İkizler Güneş’iyle kavuşumda.

 

bulent-ersoy

Bülent Ersoy. Mars Akrep – Ay Oğlak 60’lığı var. Ay’ı da Satürn ile kare. Ek olarak İkizler Güneş’inin Ay Düğümlerini 60’lık ve üçgenle açıladığını görüyoruz. (Ek bilgi: Ersoy’un meşhur ameliyat gününde göklerde Mars Koç burcunda yanık ve Ay Aslan’la üçgen. Bu pozisyon Ersoy’un Güneş’ine 60’lık ve GAD’üne üçgen. İrade yoluyla kimlik değişimi. Ersoy o sırada Satürn döngüsünü de yaşıyor.) 

 

ruzgar-erkoclar

Rüzgar Erkoçlar. Ameliyatla erkek oldu. Venüs’ü Koç burcunda ve Uranüs kavuşumlu Yay Mars’ıyla üçgen yapıyor. Terazi Dolunayı haritasına sahip ve Ay – Satürn 60’lığı var. (Ek bilgi: Ameliyat olduğu gün Uranüs Koç Güneş’inin tam üzerinde ve Tr. Mars Nt. Satürn karesi yaşıyor) 

 

 

Elbette bir çok örnek var. En çok bilinenleri bir arada vermeye çalıştım. Örneklerden görüldüğü üzere bir haritaya bakarak hemen birisinin eşcinsel, lezbiyen vb. olduğunu söylemeye imkan yoktur. Hatta Mars’ında veya Venüs’ünde Uranüs gördün, hava grupları var, Venüs retro var hemen yapıştır anlayışı da çalışmamaktadır. Kişinin ancak dişil mi yoksa eril bir yapıda mı olduğunu, hangi eril veya dişil yapıdan daha çok hoşlandığını, cinsel fantezilerini, cinselliğini nasıl kullandığını, ameliyat olup olmayabileceğini, toplumu karşısına almaya hazır olup olmadığını, toplumsal kabul konusunda ne düşündüğünü vb. söyleyebiliriz ve haritalarda görülen tercihleri temsil eden 60’lıklar ve Ay Düğümleri sadece fantezi düzeyinde de kalabilir, kişi bir tercihte bulunmaya dabilir. Yapılan bir araştırmaya göre zaten insanların % 80’i eşcinsel deneyime ve bunun erotik fantezisine sahip. Yani eğer bir gösterge olsaydı bugün baktığımız her 10 haritadan 8’i için eşcinsel diyebilirdik. Ki varolan astroloji efsaneleri de (Uranüs, hava grupları, retrolar vb) zaten Dünya’daki her doğum haritasının olasılıksal olarak % 80’ini kapsamakta :) Hemen anlatayım:

Siz, şu anda bu yazıyı okumakta olan astrolojisever:

Bilimsel araştırmalara göre % 80 olasılıkla geçmişte eşcinsel deneyim yaşadınız.

Uranüs’ün haritanızda Venüs veya Mars’a açılanması olasılığı (5 orb dahilinde diyelim) % 44,4’dür.

Diğer efsaneleri de hesaba katarsak sizin haritanız nedeniyle eşcinsel olma olasılığınız % 100’ün üzerindedir.

O halde ne yapacağız? Yapmamız gereken her zaman, her konuda olduğu gibi bir konuyu tabiri caizse “çaaat” diye söylemeye çalışmak yerine “haritayı yorumlamaktan” kaçmamaktır yoksa yanılgı olasılığınız da % 100. Kabul ediyorum bir şeyi hemen söyleyebilmek çok havalı, ama yanılgı payı görüldüğü gibi. Harita yorumu esastır, üşenmemelidir. Keşke astroloji aynı bu konuda da olduğu gibi “bir iki parametre tamamdır işte” mantığıyla çalışsaydı ama çalışmıyor. Hem o zaman bugün gördüğümüz çeşitlilikten mahrum bireyler olarak da çok sıkıcı bir dünyada yaşıyor olurduk…

Ben de bu yazıyı yazarak kendi tembel (Balık Merkür) iletişim şeklime (cevap yazmıştım, işte linki anlayışı) hizmet etmiş oluyorum…

 

Son olarak: Love Wins :)

 

Devrim Dölen

6 Eylül 2015, İzmir

 

Devrim DÖLEN 3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 22 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde, bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı.

İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır.

1999 senesinde kurulan Gizemciler grubunun kurucuları arasındadır. 2001 yılında kurulan, astrolojiyle ciddi anlamda ilgilenen ve ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerinden birisi olan Dölen, 10 yılı aşkın süredir tanıdığı Devrim Yılmazer ve Hakan E. Kayıoğlu ile birlikte 2010 yılında astroturkiye.com sitesinin 3 kurucusundan biri oldu. 2011 yılında ise Devrim Yılmazer’le birlikte Zodyak Astroloji Yayınevini ve Astroloji Akademisi’ni kurmuştur. Halî hazırda çeşitli kitap ve araştırma projeleri bulunmaktadır.

Kedilerle birlikteliği, astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir…

 

Bir Cevap Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.