ASTROLOJİDE ÜNİVERSİTE ÖRNEKLERİ

 

Bath_Spa1

 

 

Devrim Dölen, Yay Dolunayı yazısı, tarih: 28 Mayıs 2015, 16:59 : “Özellikle astrologları hedef alan sahte copy-paste bilgiler de göreceğiz.”

Astronomi Derneği (Adana), tarih: 1 Haziran 2015: “Dünyada astroloji “eğitimi”nin bir üniversite bünyesinde, adını taşıyan bir bölümde ve/veya bir programda sunuluyor olmasının bir örneği yoktur.” Cumhuriyet Gazetesi.

 

 

Türkiye’de bazı fanatik görüşlüler bu konuda bilgisi olmadığı ve/veya sırf fanatik olduklarından, adlarını duyurmak istediklerinden, bu konuda basında yalanlarına sık rastlandığı için konuyu tekrarlamakta fayda var. Özellikle bilmedikleri bir konu olan astroloji konusunda Turk astronomlarından bir grup, malesef halkı ve basını yanıltacak sahte bilgiler verebiliyorlar  :

 

Astroloji eğitimi veren üniversite Amerika’da kuruldu. Kepler astrolojiye çok önemli katkıları olmuş bir astrologdu (özellikle açılar konusunda) bu yüzden ilk Üniversite’ye onun adı verildi: Kepler College. Kepler College BA ve MA derecelerini vermeye yetkilidir. www.kepler.edu adresinden gerekli bilgiler edinilebilir. (Kolej kelimesi yurtdışında Vakıf Üniversiteleri anlamında kullanılmaktadır, bizim bildiğimiz Kolej değil)

 

Kepler College’i İngiltere Bath Spa Üniversitesi takip etti. Sophia Projesi adı altında Kültürel Astronomi ve Astroloji Lisansüstü programı hazırlandı. Gerekli bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz:http://en.wikipedia.org/wiki/The_Sophia_Centre Öncü Üniversite’nin ardından Leichester ve Kent Üniversiteleri geldi. Bunların ardından diğer Üniversitelere de yayılmaya başladı.

 

Viyana Üniversitesi’ne “Astrolojide Kader ve Özgür İrade” başlığıyla verilen, bu sitenin de kurucularından Devrim Yılmazer’e ait bitirme tezi: http://othes.univie.ac.at/5708/

 

Sorbonne Üniversitesi’ne, astrolog Elizabeth Teissier’in verdiği ve jüriden övgü aldığı bitirme tezi: http://www.amazon.com/Lhomme-daujourdhui-astres-fascination-rejet/dp/2259196187

 

Türkiye’de de bu örnekleri görmeye malesef, her konuda olduğu gibi son zamanlarda başladık. Bugün Türkiye’de astroloji konusunda eğitim ve bitirme tezi kabulü başlıkları vb. altında tam 5 Üniversite’nin adı geçmektedir. Bunların yaygınlaşması ve Turk astronomlarının bazılarının da diğer bazı meslektaşları gibi işlerinde ve bilgilerinde ehil olması dileğiyle.

 

Not: Aslında yurtdışında konuyla ilgili daha fazla örnek vardır. Fakat anlaşılan o ki bazı fanatik görüşlüler uzun yazıları okumakta sıkılıyorlar, bu yüzden vaktimi çok harcamadan bir kaç örnekle yetiniyorum.

 

Devrim Dölen

 

Devrim DÖLEN 3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 22 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde, bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı.

İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Mart 2014’ten beri astroloji eğitmenidir.

1999 senesinde kurulan Gizemciler grubunun kurucuları arasındadır. 2001 yılında kurulan, astrolojiyle ciddi anlamda ilgilenen ve ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerinden birisi olan Dölen, 10 yılı aşkın süredir tanıdığı Devrim Yılmazer ve Hakan E. Kayıoğlu ile birlikte 2010 yılında astroturkiye.com sitesinin 3 kurucusundan biri oldu. 2011 yılında ise Devrim Yılmazer’le birlikte Zodyak Astroloji Yayınevini ve Astroloji Akademisi’ni kurmuştur. Halî hazırda çeşitli kitap ve araştırma projeleri bulunmaktadır.

Kedilerle birlikteliği, astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir…

 

 

1 Yorum

  1. Merhaba ben 24.09.1968 malatya dogumlu dogum saatimi net bilmiyorum yardimci olurmusunuz tam olarak dogum haritami gelecekle ilgili bilgiler ogrenmek istiyorum

Bir Cevap Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.