BİLİM VE GELECEK DERGİSİ’NE DÜZELTME

Spread the love

 

 

 

Fransız Mısır Bilimci Jean Vercoutter’dan yapılan çeviride şu cümle de geçmektedir: “Mısır uygarlığı astrolojiye inanmayan, itibar etmeyen bir uygarlıktır.”

 

Ev sistemleri de dahil olmak üzere, bugünkü astrolojik ve hermetik bilgilerimizin bir kısmını Mısır’a borçluyuz. Vettius Valens bir çok bilgiyi Mısır’dan aktarmıştır bize. Yazılacak o kadar çok insan ve bilgi var ki. Zaten herhangi bir kadim uygarlığın astrolojiyle ilgisinin olamayacağı, tarihsel bağlamda sadece bir safsatadır. Dekanatlar ve Mısır sınırları (adı üstünde) doğrudan kadim Mısır bilgeliğinin kazançlarıdır. Mısırlıların en büyük handikapı astrolojik kaynaklarının malesef ve hiç arzu etmediğimiz şekilde papirüslere yazılmış olmasında yatmaktadır. Bunun dışında Mısır- Astroloji bağlantısı; Sümer-Astroloji, Babil-Astroloji, Antik Yunan-Astroloji vs. kadar keskindir.

 

Astrolojiyle “doğrudan” ilgisi bulunan bir uygarlığın astrolojiye inanmıyor olması gibi bir iddia adında “bilim” eki bulunan bir dergi için korkunç bir hatadır. Ve gülünç olmaktan öteye gidemez.

 

Bu tip branş makalelerinde geçen savların ciddi bir biçimde araştırılmasını arzu ederdik.

 

 

Misir-Sinirlari-Tablosu

 

“Mısır sınırları diğerine oranla daha güvenilir bir görüntüdedir, çünkü Mısırlı yazarlar tarafından kuşaktan kuşağa devredilmiş ve yazılarında da tavsiye edilmiştir.” Tetrabiblos I Sayfa: 98

 

Devrim Yılmazer

23 Eylül 2014, İzmir

 

Devrim Yılmazer hakkında:

24 Şubat 1975 Ankara doğumludur. Viyana Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Gazetecilik ve İletişim Bilimleri bölümünü yüksek lisans derecesiyle tamamladı. Bitirme tezini 01.07.2009′da “Antik Yunan Literatüründe Astroloji, Kader ve Özgür İrade” başlığı altında teslim ederek mezun olmuştur. 2006′da üniversitede yan bölüm olarak okuduğu Felsefe Bölümü için “Astroloji ve Bilim” başlıklı makalesini verdi. Bunların dışında, geçmişte yayınlanmış olan XI. Ev dergisine çeşitli makaleler yazdı.

1989 yılından beri astrolojiyle ilgilenen Yılmazer, şu anda Astroloji Türkiye sitesinin ve Astroloji grubunun yöneticilerinden birisi, VeriBankası ile AstroGünlük’ün yöneticisi ve Zodyak Astroloji Yayıncılık’ın ortaklarındandır. Ayrıca İstanbul Aydın Üniversitesinde astroloji eğitmenliği yapmaktadır. Tüm dünyada defalarca çevrilen Tetrabiblos’u Türkiye’ye tam 500 yıl sonra kazandırmıştır.

Halî hazırda çeşitli kitap projeleri vardır. Bunlar arasında, Türkiye’nin şehirlerine dair bir mundane çalışma olan İl İl Astrolojik Türkiye ve Viyana Üniversitesine verdiği bitirme tezini, sadece Antik Yunan’da kalmayıp diğer çağlara da yayarak yazmayı plandığı Astrologica isimli kitap serileri bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.