BİR HORARY ÖRNEĞİ : BU İŞTEN YETERİNCE PARA KAZANABİLECEK MİYİM ?

Spread the love

 

HorarySorusuBuIstenParaKazanacakmiyim

Sorunun arka planı:

Aynı mahalleden bir komşumuz ve eşimin de arkadaşı olan bir hanımefendinin sorusuydu bu. Oğlan çocuklarımız ilkokuldan beri arkadaş. Çocuklarımız tesadüf eseri Osman Gazi Üniversitesi’nin Meşelik kampüsünde aynı binada üniversite sınavına giriyor. Biz de kampüsün kafeteryasında bir yandan sınavın bitmesini heyecanla bekliyor, öbür yandan kendi aramızda sohbet ediyoruz.

G. hanım geçen sene büyük bir ümit ve hevesle giriştiği bir ticarî ortaklıktan maddi ve manevî kayıpla çıktığını, bu süreçte çok üzüldüğünü, çok güvendiği ve saygı duyduğu aynı kişinin bu defa farklı bir konseptle yeni bir teklif getirdiğini, kafasının çok karışık ve kaygılı olduğunu, kelimenin tam anlamıyla iki arada bir derede kaldığını anlatıyor, bu teklife hem sıcak baktığını hem de bir o kadar çekindiğini, çünkü yeni bir hezimeti pek göze alamayacağını ifade ediyordu. Bir kararın eşiğindeydi ve en geç birkaç gün içinde olumlu veya olumsuz bir geri bildirimde bulunması gerekiyordu. Bu esnada şöyle bir soru yöneltti ve astrolojik olarak incelememi rica etti:

Bu iş yeterince kazançlı olacak mı, yoksa geçen defaki gibi kayıp ve hayal kırıklığı ile mi sonuçlanacak?

Sorunun astrologa yöneltildiği ve onun tarafından anlaşıldığı yer, tarih ve saat: Eskişehir, 18 Haziran 2011, saat 11:05:30

Sorunun sahicilik sınaması

Soru haritasında Başak burcu yükseliyor. Başak burcu toprak grubuna/elementine/üçlüsüne mensuptur ve bu üçlünün gündüz yöneticisi (triplicity ruler) Venüs’tür. Sorunun sorulduğu saati de Venüs yönetmektedir. Burada soru saatini yöneten gezegen ile yükselen burç aynı elemente mensuptur ve uyumludur. O halde, bu soru köklü (radical, rooted) ve sahicidir; yani asılsız, laf olsun diye sorulmuş bir soru değildir.

Belirteçler ve durumu:

Soruyu soran kişiyi yükselen yöneticisi Merkür simgeliyor. Ay da ikincil belirteç. Merkür aynı zamanda ticareti ve ticaret erbabını da simgelediği için anlamlı bir uyuşma var. Merkür 11. evde ve peregrin, yanık ve güney ay düğümünün etki alanında. Bu durum G. hanımın içinde bulunduğu sıkıntılı hali birebir açıklıyor.

Sorulan konu para kazanmak ile ilgili olduğundan 2. ev yöneticisi, talih noktası (part of fortune, PF), 2. evdeki gezegen (Satürn) uygun belirteçler. Bu haritada 2. evin yöneticisi de Merkür olduğundan ve Merkür’ü soran kişi olarak seçtiğimizden, geriye PF ve Satürn kalıyor. Soruyu soran ile konuyu aynı gezegenin simgelediği bu gibi durumlarda izlenecek yollardan biri de ilgili gezegeni konu evi belirteci olarak alıp, Ay’ı da soranın simgesi olarak seçmektir. Fakat Merkür’ün bu haritada soranı daha doğru betimlemesi nedeniyle soran kişi için Merkür’ü seçiyorum. Zira, soruyu soran hanımefendi hem tüccar, hem de konuşkan ve iletişim yönü kuvvetli birisi.

Muhtemel ticarî ortağı ve ortaklığı 7. evi yöneten Jüpiter simgeliyor. O da peregrin ve 9. evde.

Ay 5. evde (o esnada çocuklarımız üniversite sınavında olduğundan, G. hanımın aklı orada!), güçsüz olduğu Oğlak burcunda ve burcun rahatsız edici son derecelerinde. Ay’ı soran kişinin simgesi, Merkür’ü de kazancın simgesi olarak alacak olursak, zaten aralarında bir açı veya irtibat olmadığı için cevabımız baştan olumsuz.

Analiz:

Jüpiter’in ticarî ortağı ne ölçüde simgelediğini sorgulamak için G. hanıma onun "girişken, iyi niyetli, neşeli ve muhtemelen dindar biri olduğunu söylediğimde bunu doğruladı.

Merkür Jüpiter’in yüceldiği Yengeç burcunda ve kare açıyla Jüpiter’den ayrılıyor: Bu durum geçen yıl tüm iyi niyetli çabalara rağmen aynı kişiyle kalkışılan işin hayal kırıklığı (kare açı) ile sonuçlanmasını simgeliyor. Merkür Jüpiter’den 1 derece kadar ayrılmış (geçen yıl!). Eski ortak G. hanımı oldukça önemsiyor veya bir başka deyişle G. hanımın onun nazarında kadir ve kıymeti, itibarı büyük (Jüpiter’in Merkür’ü Yengeç’te ağırlamış olması!).

Merkür PF’a kare açıya gidiyor, sonra da 2. evdeki Satürn’e kare açı tamamlayacak. Önceliği burada Satürn’e veriyorum. Çünkü PF maddiyat alanında genel bir göstergedir; oysa Satürn 2. evde olmakla G. hanımın maddi belentilerini doğrudan ve daha yakından simgeliyor. 2. evdeki bu Satürn G. hanımın paraya ilişkin kaygılarını da anlatmakta. Satürn her ne kadar yücelimde olduğu bir burçta olsa da kaygı verici. Çünkü:

1)Satürn, doğası itibariyle kısıtlayıcı, engelleyici, geciktirici, zorlaştırıcıdır.

2)Merkür Satürn ile kare açı tamamlayacak: Kare açı zorlukları, zorlanmaları simgeler.

3)Satürn Merkür’ü Yengeç’te, yani Satürn’ün güçsüz (zararda da denilir) olduğu bir burçta ağırlıyor. Satürn reddetmek, dışlamak anlamına da gelir ve bu konum paranın G. hanımı istemediğini, hüsn-ü kabul göstermediğini anlatıyor. Ayrıca, Satürn’ün Terazi gibi hareketli bir burçta bulunması beklenen kazancın birikme, çoğalma hedefine de aykırı. Paranın kalıcı olmadığını ima ediyor.

Sonuç:

Bu göstergeler ışığında vardığım sonuç ve yaptığım tavsiye şöyle olmuştu:

Bu işten belli bir para kazanmanız mümkünse de bu sizin için hiç te kolay ve tatmin edici olmayabilir. Öyle ki, bir süre sonra bu kadarcık bir kazanç için bunca çabaya değer miydi? diye düşünebilir, yeni bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bir karara varmadan önce kılı kırk yarmanızı tavsiye ederim.

G. hanım bir iki gün düşündükten sonra bu işe girmekten vazgeçtiğini bildirdi. Zaten ciddi kaygıları vardı. Çünkü geçen sene dili yanmıştı ve bu sene yoğurdu üfleyerek yemek niyetindeydi. Yukarıdaki yorumu da işitince sanırım daha bir emin oldu kararından.

Copyright © Hakan E. Kayıoğlu, 5 Temmuz 2011, 15:37, Eskişehir

Bir Cevap Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.