CHRISTCHURCH KİTLE KATLİAMI

Spread the love

 

Sevgi yerine Nefret, İnanç yerine Faşizm, İnsanlık yerine Utanç (ve tersinden okuyun daha anlamlı)

 

Bilindiği üzere, 14 Mart günü yerel saatle 13.41’de Christchurch’te (Yeni Zelanda) gerçekleşen katliamın üzerinden çok fazla bir şey geçmedi. Ben de bununla ilgili kısa bir astrolojik yazı hazırladım ve bu olay, aynı zamanda Galaktik Astroloji’nin tespitleri ve benim bu Zodyakı hakkıyla tanıtabilmem açısından da son derece önemli. İlk olarak olayda yaşamını kaybeden herkesin yakınlarına başsağlığı diliyorum, ayrıca Yeni Zelanda halkı ve liderlerinin sağduyulu yaklaşımını da önemli ve doğru görüyorum.

Böyle olaylar vuku bulduğunda, her zaman olay tarihine yakın ve anlamlı astrolojik konstelasyonlar olup olmadığına bakmalıyız. Yol haritası olarak elimizde şunlar var, pozisyonlar Galaktik Zodyaka göredir:

1] Olay anı, 15 Mart 2019, 13.41 (Yerel saat), Christchurch/Yeni Zelanda,

2] 14 Mart 2019’da gerçekleşmiş Mars üçgen Satürn, 10:02:12, Greenwich,

3] Galaktik Zodyakta burç değişimi (Ingress): Jüpiter Yay’da, 9 Mart 2019, 03:18:12, Greenwich,

4] Galaktik Zodyakta burç değişimi (Ingress): Pluto Oğlak’ta, 14 Mart 2019, 11:08:31, Greenwich.

Bu noktada ilk tespitimiz, Galaktik Zodyaka göre iki kitlesel gezegenin burç değiştirmesinin önemli olduğu; demek ki söz konusu olay, bu göksel hareketlerle eşzamanlı oluştu.

 

Gördüğünüz 2 harita, saldırı anına göre çıkarılmış Galaktik ve Tropikal Zodyaklar ve elimizde tam saat var. 2 harita çünkü Zodyakı, anlamlı oldukları sürece istediğiniz yerden bölebilirsiniz, bunun için bir yasak yok. Aslında mevzu daha çok olaylara hangi gözle baktığımız ve neyi referans olarak aldığımızdan ibaret. Tropikal Zodyak mevsimleri baz alır ve İlkbahar Ekinoksunda Güneş, ışınlarını Ekvatora dik gönderir. Bunun sonucunda da Güneş’in 0 drc Koç’a girdiğini anlarız. İlkbahar Ekinoksundan sonra gerçi doğa canlanır ve yeniden doğum gerçekleşir ne var ki bu durum, mevsimlerin her zaman aynı kalacağını düşündüğümüz sürece geçerli. Hâlbuki, şimdilik idare etse de mevsimlerin aynı kalamayacağını artık uzun zamandır biliyoruz.

Burçlar, gezegenler ve astrolojik bir dilin oluşmasına sebebiyet veren her bir öğe, insanlarda hep var olan ve kültürlere göre değişmeyen/değişmemesi gereken semboller, yani arketiplerdi. Bu arketipler, günün birinde sadece aydınlık yüze ve kuzey yarımkürenin mevsimsel gerçekliğine uygun olarak oluşturuldu, artık yeni referans noktası buydu ve işte bu aşama da Tropikal Zodyakın ve onunla şekillenen herşeyin doğumudur.

Buradan hareketle, Batı Astrolojisinde burçların anlamlarını da mevsimlerden yola çıkarak oluşturuyoruz. Fakat çok da uzak olmayan bir gelecekte meselâ Koç burcu artık anlamlarını yitirecek, çünkü Koç’a mevsimlerden yola çıkarak atfettiğimiz özellikleri göremiyor olacağız. Baharın gelmesini beklerken aslında ortada sadece kara kış oluyor olacak. Bunun sonucu olarak Tropikal Zodyak derin, sıfırdan ve çok köklü bir dönüşüm geçirmek zorunda kalacak ve artık bambaşka bir hâle gelmiş şekilde yoluna devam edecek. Güneş, İlkbahar Ekinoksunda ışınlarını gerçi yine ve hep dik göndermeyi sürdürecek ama sadece bu kadar, çünkü artık ortada bilindik Koç kalmayacak.

Fakat bunlar başka mevzular, beni şu aşamada daha çok her iki Zodyakın neye işaret ettiği ilgilendiriyor. Tropikal Zodyak gözün gördüğüne odaklıdır çünkü Güneş’in hareketini baz alır ve Güneş de her zaman aydınlıkla ve görmeyle ilgilidir. Buna karşın Galaktik Zodyak Ay gibidir (astrolojinin tarihi de bununla başladı), arkada olup biteni farketmemizi sağlar. Bu nedenle bu Zodyakın bazen doğrudan göze hitap etmediğini algılarız. Ne var ki göz her zaman gerçek olanı göstermez ve tek referansımız bu olduğunda da tek bir taraftan bakmış olur ve yanılgılara sürükleniriz.

Yukarıdaki haritalardan sağdakinde, yani Tropikal Zodyaka göre çıkarılan haritada Yükselenin İkizler olduğunu görüyoruz. Saldırı iki camide gerçekleşti ve bu İkizler’e uygun düşüyor; WTC saldırısı anında da tropikal İkizler yükseliyordu ve buradan “ikiz kulelere saldırı” gibi bir yoruma varılmıştı. (Galaktik Zodyakta ise bu “iki camii” mevzusunu an haritasında değil, fakat Mars-Satürn üçgeni tam an haritasının Yükseleninde buluyoruz.)

Devam edersek, yönetici Merkür Balık’ta ve 5 derece kuralı gereği hem IX hem de X. evlerde. İlâveten Balık burcu kurbanları da anlatıyor. Demek ki “2 inanç merkezinde kurbanlar görülebilir” ifadesini rahat bir şekilde kurabiliriz.

Galaktik Zodyakta ise göz öyle görmese de ne olduğunu anlıyoruz. “Göz öyle görmese de” diyorum, çünkü meselâ insanlık İkizler’in iki adet çubuğunu “2” şeklinde algılamayı bıraktığı ve başka bir ölçüm/matematik sistemine geçtiği zaman İkizler’in “2”sinin artık bir anlamı kalmayacak, en azından günümüzdeki gibi değil. Fakat göz bir şeyi nasıl görürse görsün, Galaktik Zodyakta gördüğünüz Yükselendeki Boğa, neredeyse her zaman aynı anlamını koruyacak: Güvenlik, garanti ve sabite. Bunun çok ama çok açık bir sebebi var, o da burçların zaten böyle yaratılmış olduğu gerçeği. Burçlar, Eskiler tarafından tüm toplumlarca evrensel olacak ve değişmeyecek veya değişimi çok az olacak işaretler, sembol dili şeklinde düşünüldü ve böyle de oluşturuldu. Dolayısıyla burçların anlamları göreliliğe tabî değildir, kültüre ve bulunulan kara parçasına bağlı değildir, Arrival filmindeki gibi, birbirinden ne kadar uzak ve bağlantısız olursa olsun, aynı kültürün bir üyesi olmasa da herkesin anlayacağı evrensel bir dildir; Boğa’nın anlamları, dahil olduğu mevsim ne olursa olsun hep ve herkesçe aynıdır. Tropikal Zokyakta İkizler Yükseleni varsa ve bu onun meselâ çok konuşkan bir insan olduğu anlamına geliyorsa, günün birinde kelimeleri arka arkaya sıralamayı çok konuşkan olmakla bağdaştırmayan birisini gördüğümüzde şaşırıyor olacağız ve bu durum, Tropikal Zodyakın ne kadar da fazla bir şekilde belirli bir mevsimsel gerçekliği paylaşan insanların gerçekliği olduğunu gösteriyor olacak. Galaktik Zodyakta ise böyle bir şey olmuyor olacak çünkü bu Zodyakta (daha) zamansız gerçeklikler var, kendi algımı konuşuyorum.

Bu durum bir insanın aklı nasıl düşünürse düşünsün, gözü nasıl görürse görsün, duygusu ne olursa olsun ve içinde bulunduğu toplumsal ve kültürel değerlere göre nasıl şekillenirse şekillensin, kendisinin ve başkalarının çıplak gerçekliklerine bakabilmesi açısından da çok önemli. Bu yapılmadığı sürece kendimizi arayıp duracağız. Tüm bir Evrenin şu sıralar en büyük problemi de bu, herkes kendi varlığını farketmeye çalışıyor, fakat üstümüzdeki “büyü” kaldırılmadığı sürece bu zor. Herkes, örtüsü kaldırıldığında ne olduğunu görmek zorunda. Tüm bir astrolojimizi istediğimiz kadar Güneş üzerine kuralım, Ay oradan bağırıp durmaya devam edecek. Bir şey ne kadar bastırılırsa bastırılsın her zaman yüzeye çıkmak ister ve çıkacaktır da. Sadece birlikten kuvvet doğacağı gibi bir husus var ve bunun için de şöyle bir algımız olmalı artık: Eğer Tropikal Zodyakta Merkür’ü Kova’da ve Galaktik/Sideral Zodyakta Oğlak’ta buluyorsak, bu ikincisini de her daim hatırlamak ve bilincimize sokmak zorundayız. Demek ki böyle bir insan, toplumca veya dışsal, görünen anlamda ilginç ve orijinal düşünce şekline sahiptir ama hemen, ilk etapta görünmeyen tarafında tamamıyla sistematiktir. Bu sentezi oluşturmak durumundayız diye düşünüyorum.

Galaktik Zodyakta Yükselen Boğa (güvenlik) ve yöneticisi de IX’da Oğlak’ta. (Burada da güvenilir ve sabit kurumlar var ve aynı evde Pluto ile Güney Düğümün varlığı da tam olarak bunu tehdit ediyor). Demek ki aynen Tropikal Zodyaktaki gibi inanç merkezleriyle ilgili bir mevzu gözlemleyebiliyoruz. Ayrıca Venüs’ün hem dispozitörü hem de Mısır sınırı Satürn, bulunduğu burç ve ev de “dinî terör eylemi” gibi bir anlamı destekliyor. Venüs IX’da Oğlak’ta buza dönmüş inanç ve sevgi, bir değerin katılaşması, inancın yıkılması ve dispozitörüyle birlikte sağlamlık üzerinde terör gibi anlamları destekliyor. Bunlara ilâveten her 2 haritada da Mars-Satürn üçgeni belirleyici, bu 2 gezegenin birbirine ne kadar yakın durduğuna dikkat edelim. Ayrıca, bulundukları burçları dikkate aldığımızda Galaktik Zodyakta Mars Koç üçgen Satürn Yay pozisyonu, Tropikal Zodyaktaki Mars Boğa üçgen Satürn Oğlak’a oranla bana daha anlamlı ve direkt geliyor, bunu da ifade edeyim fakat her zaman bu kadar netlik olmayacak. Ama tabii ki bu da benim düşüncem.

Bu pozisyonları coğrafî astrolojik detaylarıyla birlikte göstermek istiyorum; haritalar çok ama çok net bir şekilde olaya isabet ediyorlar. Büyük ve iz bırakan olaylar büyük gezegenlerin astrolojik pozisyonlarına duyarlıdır. Coğrafî astrolojik grafiklerin içinde natal haritaları da görüyor olacaksınız. Buradan itibaren artık sadece Galaktik Zodyak kullanacağım.

 

1] Olay Anı Harita ve Grafiği

İlk olarak saldırının tam anına göre çıkarılmış haritayı ve bununla birlikte coğrafî astrolojik grafiği (Astrokartografi=ACG) görebilirsiniz:

 

Grafikte “Christchurch” yazan yerin sadece birkaç km yakınından geçen Düğümler var. Bunlar haritada Pluto’yla birlikte III/IX aksındalar (camii, ibadethane) ve MC’yi de neredeyse ekzakt altmışlık ve üçgenlerle görüyorlar. MC Balık’ta olduğundan kurbanlarla ilişkili ve içinde bulunduğu XI. ev de zaten topluluklar anlamına geliyor. Güney Düğüm’ün yanındaki Pluto, mevzunun kitlesel boyutu, vahşeti ve yıkıcılığına işaret ediyor. Ayrıca, yine aynı Düğüm’ün dispozitörü Satürn Yay’da (inançlar, camiler, ibadetler konularında talihsizlikler, ölümler, zorluklar, testler vs.) ve aynı zamanda 9 ile 10. evleri yöneterek VIII. evde bulunuyor ki bunlar da terör, ibadethane gibi kavramları bir araya getiriyor. Ayrıca Satürn’e çok yakın bir orbla açı yapan Mars’ı da (saldırı) denkleme birebir eklemek zorundayız. Mars’ın 7 ve 12. evleri yöneterek XII’de bulunması olağanüstü net bir sembolik ve gizlilik, sinsilik, açık/kapalı düşmanlık gibi detayları son derece yetkin bir şekilde yerine getiriyor. İlâveten bu terör saldırısında çok fazla kitlesel ve sosyal/toplumsal gezegen olduğundan, bu olayın dünya üzerinde birçok şeyi değiştireceği gayet net ve açık.

Gördüğünüz ilk grafik makro düzeyde coğrafî astroloji uygulamasıydı, fakat bunun mikro düzleme indirgenmiş hâli de var (Mikro Local Space) ve bunun için de, Google Maps kullanarak ve olayın gerçekleştiği bölgenin merkezini alarak, oraya olay anı haritasını koyarız ve saldırının olduğu yerlerden herhangi anlamlı bir hat veya hatların geçip geçmediğine bakarız. Alttaki grafik de bunu göstermekte:

Hatlar ancak bu kadar net geçebilirler, çünkü saldırının gerçekleştiği merkezlerin tam üzerinde Satürn, Düğümler ve Pluto hatları var. Bu astrolojik faktörlerin her biri önceki satırlarda açıklanmıştı, o yüzden tekrar değinmiyorum.

 

2] Mundan Konstelasyonlar ve Grafikleri

2.1) Mars üçgen Satürn Tam An ve Coğrafî Astrolojik Grafik

Mars-Satürn üçgeni saldırı ile aynı gün gerçekleşti ve bu anlamda  fazlasıyla önemli. Bu üçgenin tam anı Greenwich’e göre çıkarılmıştır, grafikte ise Christchurch’ten Neptün ve Satürn Local Space (LS) hatlarının en yakın geçtiğini (sırasıyla 75 ve 80 km.) görüyoruz: Neptün Kova IX. ev kendinden belli ve dinî kurumlarda olası karışıklıklar, kaos ve tabii ki kurbanlar anlamlarına geliyor. Özellikle dispozitör Satürn çok net, çünkü dispozitör bir gezegenin hem asalet anlamında hem de anlamsal olarak açılım olanaklarının ne olacağını gösterir. Burada Satürn Yay zaten dinî kurumlarda kötü tâlih, şanssızlık idi ve bu Satürn bir de ekstra 8 ve 9. evleri yöneterek mevzunun yine inanç ve saldırı ifadeleriyle alâkalı olduğunu anlatıyor.

Bu bir Mars-Satürn üçgeni tam an haritası olduğuna göre her iki gezegenin de pozisyonlarına bakmak gerekir: Mars XI’de ve 11 ile 6’yı yönetiyor; VI. ev kötü şansla ilgili düşen bir evdir ve XI de gruplar anlamına geliyor. Satürn ise VII’de ve 8 ile 9’u yönetiyor ki burada da çok net bir eşleşme var: Satürn Yay VII. ev saldırı ve 8 ile 9 da ölüm ve dinî kurum ifadelerini bir araya getiriyor. Her iki gezegeni birleştirelim, cümleyi özellikle deviriyorum: Topluluklara, bünyesinde kötü kısmet, düşüklük taşıyan bir saldırı [Mars Koç XI. ev (NG 6 ve 11)] pürüzsüz ilişkidedir (üçgen açı) bünyesinde ölüm veya kötü talih/kısmet taşıyan toplumsal bir olayla [Satürn Yay VII. ev (NG 8 ve 9)].

 

2.2) Pluto Oğlak Ingress’i ve Coğrafî Astrolojik Grafik

İlk olarak, grafiğin içindeki haritayla Mars-Satürn üçgeni tam an haritası arasında neredeyse hiçbir farklılık yok çünkü Pluto Oğlak’a, 11:08:31’de (Greenwich’e göre), Mars-Satürn üçgeninden sadece yaklaşık 1 saat sonra girdi.

Ingress’lerde de tabii ki öncelikle söz konusu gezegenin mundan pozisyonu önemli olacak: Pluto’yu Oğlak’ta ve VIII. evde buluyoruz. Büyük yıkımın, ama aynı zamanda büyük gücün planeti, yine kendisine anlamca yakın bir evde bulunarak zorlukları ve krizleri arttırıyor, fakat öte yandan yanındaki Güney Ay Düğümüyle de hem krizleri kitleselliğe taşıyor hem de özellikle güven veren ve şu ana kadar sağlam görünen veya dibi çok eskilere dayanan, kök salmış geçmişi değiştirme konulu çalışıyor. Bu durum, dünyanın bir daha asla eskisi gibi olmayacağının işareti. Pluto’nun dispozitörü Satürn’ün 8 ve 9. evleri birlikte yönetiyor olması da, yine çok net bir şekilde “terör” ve “inanç” kelimelerine karşılık geliyor.

Olay yerine sadece 23 km mesafede Mars Local Space hattı var ve Mars, zaten hem gezegenin kendisinin “saldırı”ya karşılık gelmesi hem sadece biraz önce gerçekleşmiş Mars-Satürn üçgeninin bir üyesi olması hem de XI. evde etkin ve aktif bir pozisyonda olarak grup ve toplulukları anlatması açısından son derece yerinde bir şekilde semboliği karşılıyor, buna tek kelime eklemeye gerek yok çünkü zaten kendinden belli.

 

2.3) Jüpiter Yay Ingress’i ve Coğrafî Astrolojik Grafik

Jüpiter de olaydan sadece birkaç gün önce Yay’a girdiğinden ve yine inanç vs. gibi kavramları simgelediğinden, bu büyük konstelasyon da belirleyici olabilir.

 

Jüpiter Yay Ingress’inde Jüpiter I. evde ve etkin bir pozisyonda, Mars ve Uranüs’le açılarını da değerlendirirsek, özellikle inançla, felsefe ve bakış açısıyla ilgili konularda kişilerin kendini ortaya koyma isteği anlamına gelebilir. Toplumsal anlamda ise yine “inanç, ideoloji” ve “saldırı”, “anilik” gibi ifadeler bir araya geliyor, bu da kendinden belli.

Olay yerine 39 km mesafede Uranüs-ACG hattı var ve Uranüs’ün de, özellikle dispozitörü Mars’la birlikte her türlü saldırı ve ani olayda parmağı olan bir gezegen olduğu aşikâr.

 

3] Saldırı Anı ve Yeni Zelanda

Son olarak, olay anını Yeni Zelanda haritası üzerinde gösteriyorum. Fakat bu haritanın tam saati için maalesef, “muhtemelen” şeklinde bir ifade geçiyor [http://www.dominantstar.com/a_newzealand.htm, 24.03.2019], o yüzden çekinceli yaklaştığımı belirteyim:

Burada en net sembolik, 20 Mart tarihinde, yani olaydan sadece 6 gün sonra tam olacak transit Uranüs sekstil natal KAD pozisyonu. KAD zaten IX’da ve Uranüs de Koç’ta ve VII. evde saldırı anlamını ekleyerek KAD’ı aktive ediyor. Bu andan itibaren Yeni Zelanda’da artık her şey değişmiş oldu ki bu da düğümlerin anlamını yerinde karşılıyor.

Bunun dışında 28 Mart’ta tam olacak transit Uranüs kare natal Mars ve 6 Nisan’da tam olacak progres Merkür karşıt natal Mars pozisyonları da var.

 

Devrim Yılmazer

24.03.2019, 21.17, İzmir

3 Yorumlar

  1. Ebru Önder

    Tebrikler hocam , çok güzel bir inceleme olmuş

  2. Remziye

    Ben üçgenlerin güzellikler getirdiklerini zannediyordum

Bir Cevap Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.