CLÊMENTINE

Spread the love

 

Clementine | Çizgi Film

“Clémentine, quand tu fermes les yeux

Tu devines le merveilleux

Clémentine, prend nous dans ta bulle bleue

Tant pis si c’est dangereux…”

 

Türkiye’nin 80’ler jenerasyonunu derinden ve psikopatça etkileyen çizgi film hangisidir denildiğinde akla gelen ilk yapımdır Clémentine. Ateş, şeytan, kötülüğün bekçisi Malmoth bir tarafta, mavi uçan balonuyla Clémentine’in koruyucu meleği Héméra diğer tarafta. Her defasında iyinin kazanmasına rağmen, büyük bir korkuyla ama hep bir istekle ve heyecan içinde takip ettiğimiz, titremekten tuvalete gidemediğimiz, Malmoth çıkarsa atlayalım diye pencere kenarından izlediğimiz Clémentine. Bugün ismini o kuşaktan hangi yetişkine söylerseniz o kişi kabuslarının ana kaynağına iner, korkudan sararır. Sadece jenerik müziği bile bir dönemin çocuklarını ürpertmeye yeterdi. Korkunun kaynağı sadece Malmoth değildi tabi ki; o solgun yüzlü insanlar, hipnotize olmuş gibi jenerikte balona çekilen çocuklar… Hepsi ama hepsi bilinçaltımızı derinden etkileyen öznelerdi. Clémentine’den ne çektin be 80 kuşağı!

clementine-astroloji-terazi

Bu çizgi film aslında Türkçeye Clémentine Laneti, Clémentine Sendromu ve benzerleri gibi bilimum isimlerle girmesi gereken bir fenomendir aynı zamanda. Söz konusu dönemin çocuklarının aklına cehennem denildiğinde ilk gelen ve onlarca ülkede eleştirilmesine, ciddi bir çoğunluğunda kaldırılmasına (sadece Amerika ve Japonya’da gösterilmiş, ama onlarda da akşam kuşağında gösterildiğine ilişkin iddialar var), Fransızların topa tutulmasına neden olan, fakat dünya çapında en fazla Türkiye’de talep gören ve diğer ülke araştırmacıları tarafından “bu çizgi film Türkiye’de neden bu kadar ünlü oldu?” dedirten Clémentine. Clémentine’in uçan kedisinden neden korktuk, Héméra’dan neden korktuk, palyaçodan neden korktuk ve hatta o çizgi karakterlerin birçoğundan neden korktuk..? Cevabı yok tabi ki.

Ya da…astrolojik olarak var mı acaba?

Yeni kuşaklar böyle bir çizgi filmin ruhuna girip de bizim düşündüklerimizi, hissettiklerimizi yaşayabilirler mi bilmiyorum (bence henüz hasarsız genç zihinler “bir deneyelim bakalım bize bir şey olacak mı?” diyerek izlememeliler) fakat Clémentine’i özel yapan şey bir kere herşeyden önce garipliğiydi; Clémentine her gittiği yerde (bol seyahat ederdi ve normal hayatta sakat olan ve tekerlekli sandalyede olan kendisi rüyalarında özgürdü) ilginç ilginç tiplerle (bunlar “iyiler”di) tanışır, o tipler Clémentine’e yardım eder ve onu Malmoth’a karşı bir şekilde savunurlar ve sonunda kazanırlardı. Ama ana karakterlerin en önemlilerinden biri Malmoth’tu tabi ki, 80’lerin çocuklarının kaderiyle oynayan esas oğlan oydu. Ayrıca Clémentine’deki karakterlerin önemli bir özelliği de çekilmiş bir yüz rengine, solgunluğa sahip olmalarıydı, bir nevî ölü suratları vardı hep. Neredeyse bütün dünyayı gezen Clémentine öte yandan gayet derin mistik, okült, psikolojik bir sembolik de taşır. Bir de üzgün, hüzünlü karakterlerini unutmamak gerekiyor.

İlk yayınladığı anı bulabildim, evet. [*] Saati olmasa da bir Güneş doğuş haritası (GDH) çıkarmak doğru olur. İşte Clémentine’in doğumu:

Clementine

Clémentine’in I. evinde Merkür özellikle dikkat çekici çünkü aynı zamanda harita lordu. IX ve XII. evleri yönetmesini oldukça anlamlı buluyorum çünkü Clémentine fazla seyahat eden, bizleri çok ve çeşitli kültürlerle tanıştıran (IX. ev), gittiği ülkelerde iyi ve kötüyle karşılaşan (Terazi) ve onları ahlâkî-psikolojik bir teraziye (Terazi!) oturtan bir çizgi filmdi. Ayrıca hem Malmoth hem de Héméra zaten başlıbaşına böyle bir çifte semboliğin (iyi-kötü) göstergeleri. Bunun dışında I. ev yöneticisini de XII’de görüyoruz ki bu da hem mistisizmin, hem hayal ortamının hem de aynı zamanda VIII. evi de yönetmesi nedeniyle psikolojinin semboliğini bünyesinde taşıyor.

Fakat bundan daha önemlisi korku efektinin sahibi Akrep Pluto’sunun I. ev yerleşimi. Solgun ve ölü yüzlerden tutun da çizgi filmin tüm bir psikopatlığı, derin anlamlar ifade etmesi, bir dönem çocuklarının şeytan kavramını doğrudan ve hiç duraksamadan anlayabilmesi, hüzünlü ve trajik bölümler, derinlik, mistisizm, okültizm, psikoloji…hepsi de söz birliği etmişçesine I. ev Pluto’sunu anlatıyorlar. [**] Pluto’yu I. evde görmek hiç de şaşırtıcı değil, öyle değil mi? :)

Bir de son bölüm var. Bu bölüm uzayda geçiyor (Jüpiter ve/veya IX. ev) ve Héméra, Clémentine’i kurtarmak için kendini feda ediyor (Burada Héméra bir atom bombası gibi patlıyor. Çok ilginçtir ama, çizgi filmin Jüpiter’i ile Albert Einstein’ın atom bombası göstergelerinden olan 8. ev Kuzey Ay Düğümü kavuşuyor.)  Kim bilir belki Héméra’nın ölmesi de IX. evdeki yaralı Chiron’u anlatıyordur.

Çizgi filmlerin ana karakterlerine nereden varırız? Haritanın V. evi buna gayet uygundur (ana karakteri simgeler), ama aynı zamanda evrensel sembolik olarak Güneş’e de bakmalıyız. Diğer karakter Héméra, ev olarak çizgi filmin IX. evi olarak görülebilir (filmdeki koruyucu melek), öte yandan doğrudan Clémentine’in koruyucu meleği olarak V’ten 9. ev (=Güneş, Merkür, Pluto) fakat aynı zamanda evrensel sembolik olarak da Jüpiter’dir. Şeytan Malmoth ise daha derin bir inceleme gerektiriyor; hem ana karakterlerden birisi (V. ev ve Güneş), hem Clémentine’in düşmanı (V’ten itibaren 7. ev=XI. ev, Güneş) hem de evrensel sembolik olarak Pluto’dur kendisi.

Dolayısıyla karakterler şöyle diziliyor:

Clémentine (Filmin kahramanı): Jüpiter Kova, Satürn Akrep (V. ev yöneticisi), Güneş Terazi (evrensel sembolik).

Héméra (Koruyucu Melek): Chiron İkizler, Merkür Terazi (IX. ev yöneticisi), Jüpiter Kova (evrensel sembolik). Veya V’ten 9 sayıldığında = Güneş Terazi, Merkür Terazi, Pluto Akrep, Venüs Başak (V’ten 9’un yöneticisi).

Malmoth (Şeytan): V’ten 7’nin yöneticisi olarak Güneş Terazi, Pluto Akrep (evrensel sembolik). Buraya Akrep pozisyonu yüzünden Satürn de eklenebilir.

Şimdi bunlara adım adım bakalım:

Clémentine: Güneş’in Terazi pozisyonu Clémentine’in iyi ve kötü arasındaki mücadelenin ve iki tarafın ara öznesi olmasını anlatıyor. Öte yandan Jüpiter Kova da uygun çünkü kahramanımız rüyalarda geziyor, dolaşmadığı ülke yok ve birçok coğrafya tanıtılıyor. Fakat Clémentine’in temsilcisi Jüpiter’in sahibi Satürn ve dolayısıyla onun içinde bulunduğu zor durumu (Clémentine engelli bir karakter), hem de türlü kötülükler ve zorlukları işaret ediyor. Ama aynı zamanda yargıyı veya tavır koymayı da görüyoruz (Satürn). Bir de pek tabi ki Clémentine her seferinde arkadaşları sayesinde hayatta kalıyor (Jüpiter’in de dispozitörü olan Akrep Satürn; Akrep=hayatta kalmak) ve Akrep Satürn’ü kahramanın arkadaşlarına (V. evin 11. evi) işaret ediyor.

Belki buraya bir de Clémentine’in babası eklenebilir çünkü o savaş pilotu. Bunu da çok doğal olarak Terazi Güneş’iyle (baba ve savaş) Jüpiter (pilot, uçmak) arasındaki üçgen bağlantıdan yakalayabiliyoruz.

Héméra: Koruyucu melek olan bu kahraman mavi balonuyla uçma eylemine uygun (mavi=Jüpiter ve uçmak=Jüpiter) fakat onun da yöneticisi Satürn Akrep (son bölümde atom bombası gibi patlayarak kendisini feda ediyor), öte yandan IX. evde Chiron var (muhtemelen patlaması o dönem çocuklarında gayet de bir yara bırakmıştır). Fakat bunun dışında Chiron da mitolojide kendisini feda ederek (ölerek) acılarından kurtuluyordu, dolayısıyla burada tam olarak bir örtüşme mevzu bahis.

Malmoth: Dizinin şeytanı ve korkulu rüyalarımızın karakteri Malmoth kahraman(lar)ın düşmanı pozisyonunda demek ki V’ten itibaren 7. evin yönetici gezegeniyle temsil ediliyor ve burası da XI. ev. Evin yöneticisi Güneş Terazi’de ve Malmoth, kendisi doğrudan saldırmak yerine aracılar (aracı=Terazi) kullanır. Fakat bunun dışında evrensel yönetici olarak da Akrep Pluto’sunu Malmoth olarak görüyoruz ki bu her halukârda kendinden anlaşılır bir pozisyon.

Peki Clémentine bizde nasıl bir etki yarattı? Buna bakmak için Clémentine-TC karşılaştırması (sinastri) yapalım:

Clementine-TC

İç çemberde TC haritası var ve doğrudan dikkati çeken, Clémentine’in I. ev Pluto’sunun doğrudan ülkenin çocuklarını gösteren Güneş’e yapışması. Bir dönemin çocuklarının bu çizgi filmin tesirinde neden bu kadar kaldığına pek şaşırmamak gerek. Ama sadece bu değil; Clémentine karakterinin kendisini gösteren V. ev yöneticisi Akrep Satürn’ü de yine V. evimizde bulunan Jüpiter’e kavuşmuş durumda. Dolayısıyla çocukluğumuz ciddi bir şekilde baskı altında tutulmuş, ezilmiş ve dövülmüş fakat öte yandan diğer çizgi filmler uyuturken gerçek hayatı daha iyi anlatmış. Ama bu durum bir çocuk için anlaşılır olmaktan uzak.

Bilinçaltımızı neden istila etti? Clémentine’in Terazi Güneş’i bilinçaltını temsil eden 4. evdeki Mars’ın tam üzerinde. Çocukların (V. ev) bilinçaltından (IV. ev) konuya bakarsak burada da aşırı (Jüpiter) ilginçlikte (Kova) Kova Jüpiter’ini görüyoruz.

Filmin Türkiye’de neden bu kadar ünlü olduğuna gelince; MC kavuşum Pluto bence bunu gayet iyi anlatıyor.

Son olarak asıl çıbanbaşı Fransa’ya gelirsek, Fransa’nın bu tarz yapıtlarını anlatan V. evini Akrep burcu kesiyor. Yöneticisi Mars ise İkizler burcunda (dispozitörü Terazi Merkür!) ve sevimli dostumuz (!) Pluto ile kare. Bu saldırgan ve arabesk Mars, bizim ülkenin XII. evine düşerek bize gizliden saldırmış, zihinlerimizi dürtmüş, bir de utanmadan “Bu Türkler niye bu kadar tırstı ki acaba?” diyerek kürsüler kurdurtmuştur :) Neyseki o dönemde aldığımız hasarı tamir eden Balık Ay’ı Şirinler filan vardı da hayatta kaldık. (Başak Pluto’su ile temsil edilen Gargamel büyük kimyagerdi, hep hakkı yendi bu arada).

TRT ve cunta Clémentine’le koca bir nesli ruh hastası yaptı sağolsunlar fakat bugün yayınlansa oturur yine izlerim, o ayrı :)

Devrim YILMAZER, 25.12.2013, 21.44, İzmir

 

ALINTILAR

[*]: http://www.imdb.com/title/tt0297529/releaseinfo?ref_=tt_dt_dt, 25.12.2013

[**]:http://geyikler.net/forum/showthread.php/1129-Clementine-B%C3%B6l%C3%BCmleri, 25.12.2013

 

1 Yorum

  1. Bu yazı ile ilgili Facebook sayfamızda yapılan yorum ve başka bilgilendirmelere şu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.facebook.com/AstrolojiTurkiye/posts/680350285318943

Bir Cevap Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.