DODEKATEMORIA / TETRABIBLOS

Spread the love

 

 

“… bazıları da yöneticiliklerle ilgili bölümlenmeleri daha kısa yollardan ortaya koyarlar ve başka ikametlerle dereceler sunarlar. Örneğin onların aktardıklarına göre bir ikamet, aslında her bir burcun 1/12’lik bölümüdür, yani her bir alan 2.5 drc. büyüklüğündedir. Ancak onlar yıldızın bulunduğu burçtan itibaren (o burcu ilk sınır alarak) saymaya başladıklarından, etkiyi, izleyen bir sonraki burçta da bölümlemiş olurlar.”

 

Bkz: Tetrabiblos I

 

Dodekatemoria-Tablosu

 

Gök cisimlerinizin hangi etkiyi taşıdıklarını yukarıdaki tabloya göre hesaplayabilirsiniz. Arap noktalarınızın da dodekatemoria’larına bakabilir, özellikle ailesel benzerliklere ve burçsal bir çok şeye şaşırabilirsiniz. Örneğin benim ailemde aile üyelerinin arap noktalarının doekatemoria ve alt-dodekatemoria’ları (2.5 luk sistemi tekrar 12’ye bölmek) aile üyesinin Güneş-Ay ve ASC üçlemelerine işaret etmektedir. Aynı durumu eş profillerinde de gördüm. Elbette daha çok analize de lüzum var. Dodekatemoria’lar özellikle asc derecesinin düzeltilmesi konusunda işe yarayabilir ve rektifikasyon sürecini kısaltabilir.

Not: Dodekatemoria öğretisi aslında astro-fraktala giriş gibidir. Eski grubumuzda astrolog bir arkadaşımız (nick: ortaçağlı) dode’lerin bir analizini yapmıştı. Eski bir Hint sisteminde evlilik için kullanılan, zodyak derecelerini melek, şeytan ve naturel gibi 3 bölüme ayıran bir tablo vardır. Ortaçağlı bu tabloda (alt-dodekatemoria’lara da inerek) melek derecelerinde su grubu burçların, naturel derecelerde hava grubu burçların ve şeytani derecelerde de toprak grubu burçların olmadığını ortaya koymuştu. Bu gibi tablolarda daha bir çok analiz yapıldı.

 

Devrim Dölen

17 Eylül 2014, İzmir

 

Bir Cevap Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.