George Orwell / Astrodatabank

 

 

george-orwell-astroloji

 

“Özgürlük ancak ve ancak insanlara duymak istemedikleri bir şeyi söyleyebildiğimizde bir anlam ifade eder…”

Bu sözlerin sahibi 1903 yılında bugün doğan İngiliz yazar George Orwell’e ait. Yoksa Eric Arthur Blair mi demeliyim? Kitaplarında kendi ismini kullanmayan bu ünlü yazarın bu eğilimi, haritasında bulunan 8.ev (gizlilik,Akrep evi) Merkür (yazarlık) İkizler’inden çıkarılabilir.

Yazım tarzı için kara ütopyacı, fütürist ve vizyoner kelimeleri bolca kullanılır.

george-orwell-horoskop

Şimdi yazarlığına bakalım. 3.ev ve Merkür’üne, Merkür’ün hangi evlerden geldiğine ve açılarına bakacağız:

3.evde Oğlak Chiron’u, ve 3 yöneticisi Satürn 4.evde Kova burcunda bulunuyor. O Satürn, İkizler Merkür’üyle üçgen açı yapmış. Aslında kara ütopya, fütürist ve vizyoner olmayı bu cümle bize anlatmış. Sınırları kaldıran, hümanist ve kitlelere hitap eden, eleştiren ve disipline eden Satürn, yazması için zeki, pratik ve bir o kadar derin (8.evden dolayı) Merkür’e talepte bulunuyor.

Merkür 8. ve 11.evlerden geliyor. 11.ev Başak’ı ile kitleleri, çevremizi, toplumu eleştiriyoruz, 8.ev İkizler Merkür’ü ile toplum tarafından tabu olarak algılanan konularla alakalı yazmak,konuşmak pekala denilebilir.

-Daha önce kullanılmış metaforları tekrarlamayın.

-Kısası varsa uzun kelimelerden daima kaçının.

-Gereksiz kelimeleri cümlenizden hemen çıkarın.

-Aktif dururken pasif anlatıma ne gerek var?

-Yabancı kelimeler, bilimsel semboller yerine basit olanı seçin.

-İllaki kurallarınız olacaksa kendi kurallarını kendiniz koyun, başkalarını taklit etmeyin.

Bu cümleler Orwell’in yazarlık düşleri kuranlara hazırladığı tavsiye listesidir. Merkür ikizler, Satürn Kova etkisini ne kadar hissediyorsunuz?

İspanya İç Savaşı’nda savaştı, İngiltere, Nazi Almanyasına ve Sovyetler’e öfke duymaya başladı, bu arada Paris, Londra arasında gidip geldi. 9.ev (yabancı ülkeler, uzak seyahatler) Ay ve Güneş Yengeç’teki (ev, aile) kavuşumunun bir insanı ne kadar göçebe yapabileceğini burada görebiliyoruz. Ayrıca zaten Hindistan’da doğmuş olduğunu tekrar hatırlatmak gerek.

İngiltere’de Nazilere karşı savaşmak istemesi kabul edilmedi, o da sivil savunmaya katıldı. 10.evindeki (yönetim) Venüs (politika,savaş) Satürn’den (kısıtlamalar, gecikmeler, reddedilme) karşıtlık alması onun işlerini zora sokmuş olabilir. Yönetimden red alması (kare açı-zorlu), onu bu konular hakkında yazmaya itmiş (Satürn, Merkür’e üçgen yapıyor-pürüzsüz) olabilir.

Ve aslında bu red, hala bugün bile söylenen casusluk söylentilerini getirdi. Proletarya’ya Nazi ve Sovyetlere karşı totaliter rejimi eleştiren romanlarını İngiltere’nin yazdırdığı söylenir. Eh belki de 12.ev Mars Terazi (politikaya saldırı) ile 8.ev Merkür İkizler’in (gizli yazılar) üçgeni bize birşeyler fısıldıyor olabilir kimbilir?

Yazarın en ünlü yapıtı Hayvan Çiftliği!’dir. Biraz bundan bahsedelim. Kısaca bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirirler. amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmak. Aralarında en akıllı olan domuzlar; kısa sürede önder bir takım oluştururlar, devrimi de onlar yolundan saptırırlar.ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük olmuştur artık. Burada Stalin eleştirisi olduğunu kitabı okuyanlar anlayacaktır. Ve kitap çocuk kitabı gibi yazılmış olarak görünse de aslında değildir. Komünizm bir nevi kapitalizme dönüşmesini anlatır.

Yaratı evindeki (5.ev) Jupiter, kendi burcu Balık’ta; bu da inanılmaz bir yaratıcılık ve abartı verecektir. Ve ne kadar enteresandır ki çocukla ilgili bu abartıyı, 5.ev yani çocuklar evinden almaktadır. Çiftlikteki domuzların insanlarla savaşmasında ve yönetimi ele geçirmesinden bahsediyoruz :)

Merkür Satürn’le etkileşime geçiyor ve tabu konuları, söylenmeyen şekillerde, düşündüren ve pratik bir mantıkla anlattırıyor. 11.evdeki Başak’ın da topluma eleştiri anlamına geldiğini söylemiştik.

 

Orwell için de hayatı ve yazdıkları hakkında söylenecek binlerce şey var, ama kendisini kendi sözüyle kısaca özetleyelim mi?

“Bir evrensel aldatı çağında, gerçeği söylemek devrimsel bir eylemdir.”
Bir Satürn Kova-Merkür ikizler özlü sözü.


iyi ki doğdun George Orwell

 

Nur Kılınçer

Astroloji Akademisi öğrencisi

25 Haziran 2015, İstanbul

 

Bir Cevap Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.