HARİTALARIMIZDA SATÜRN

Spread the love

 

 

melencolia

 

Çok büyük bir yüzde ile, en sevilmeyen gezegen Satürn’dür. Ne haritadaki yerleşimini, ne de transitlerini severiz ve adeta nefret ederiz. Kısıtlamalar, sınırlar, zorluklar, baskılar vb. gibi konularla ilgili bu gezegen, gerçekten de böyle midir? Evet böyledir.

Bazen yeteneklerimizi, bazen maddi olanaklarımızı bazen de yaşamımızın ta kendisini kısıtlar, ortaya çıkmasına izin vermez. Peki neden böyledir? Gıcıklık olsun diye mi? Fırlamalık mı yapıyor? Satürn çok sabırlıdır. İşini şansa bırakmaz ve her ne yapıyor ise dört dörtlük, olması gerektiği gibi ve en sağlam şekilde yapar. Doğasında duygusallığa ve acımaya yer yoktur. Serttir. O’nun için önemli olan şey hedefe ulaşmaktır ve mutlaka ulaşacaktır.

 

Barajlar Satürn’dür

Doğum haritamızda Satürn’ün bulunduğu ve yönettiği ev çok önemlidir. Çünkü bulunduğu burç ve ev doğasındaki konularda büyük ihtimalle baskılanacağız ve bu özelliklerin ortaya çıkmaması için Satürn’ün çaba sarf ettiğine şahit olacağız. Barajlar Satürndür. Çok az limitli su görürüz çünkü Satürn sınır çekmiştir ve baraj duvarının arkasında muazzam çoklukta su vardır. Güneş sistemimizde de çok uzun asırlar boyu bir baraj görevi görmüş ve zamanı gelince arkasındaki muazzam gezegenler Uranüs, Neptün ve Pluton’u keşfetmişizdir.

Evler üzerinden örnek verecek olursak. Satürn dördüncü evde yerleşmiş diyelim. Ve birinci evi yönetiyor. Kişinin geçmişten getirdiği yeteneklerini ortaya çıkarmasına izin vermeyecektir. Burada bir baraj görevi görecektir. Bizim aklımıza hemen Satürn’ün kapattığı bölgenin arkası gelmelidir. Demek ki burada muazzam yetenekler var. Peki neden ortaya çıkmasına izin vermiyor? Satürn birinci evi yönettiğinde kişinin yaşam tecrübelerine bakacaktır. Burada ki mükemmelliği ve tecrübeyi görmedikçe kişinin geçmişten getirdiği yeteneklerini kullanmasına izin vermeyecektir. İşini şansa bırakan bir gezegen olmadığı için yaşam alanında önce o kişiyi eğitmek isteyecektir. Peki nasıl eğitilecek? Kişisel gelişim kursları? Nasihatler? Okul hayatında aldığı eğitim? Burnunu sürtmek?

Doğru cevap burnunu sürtmek. Satürn geleneksel bir gezegendir.

Satürn birinci evden eğitime başlarsa tabiri caizse Küçük Emrah’a dönersiniz. Çok güvendiğiniz bir hemşehrinizin işlediği suç üzerinize kalır ve cezaevine girersiniz. Girerken amca, baba yarısıdır dersiniz ve emanet ettiklerinizin başına gelebilecekleri yazmayım burada anladınız. Evet yavaş yavaş eğitiminizde 1. 2. sınıfları geçiyorsunuz. Dayınız evi satar kız kardeşinizi kötü adamlara satar. Abinizi uyuşturucu kaçakçıları öldürür. Cezaevinden çıktığında bütün olanlar karşısında çökersiniz. Bitti mi? Bana göre yeterli ama Satürn bu işte iyice emin olmalı daha da eğitmeli yüksek lisans yapmalısınız. Soluğu sevdiğiniz kızın yanında alırsınız ve kız çalıştığı fabrikanın patronunun oğlu ile sevişir bir halde karşılar sizi. Soluğu deniz kenarında alır, umutsuz ve çaresiz haldesinizdir ve denize doğru bakarken birden gözlerinizi kısar ve hırslanırsınız. Yaşam ile ilgili eğitiminiz beyninize değil kılcal damarınıza kadar kazınmıştır artık. İşte tam da o noktada Satürn tamam şimdi oldu bu çocuk der. Ve ben yetim ben garip diye mırıldanırken birden bir adam gelir ve delikanlı bu kartım, yarın bana bir uğra konuşalım der. Sesin çok güzelmiş der. Evet Satürn birinci evde sizi eğittikten sonra dördüncü evdeki baskıladığı konuların önünden çekilir ve arkadaki muazzam yetenekler bir sel gibi karşısında ki 10. eve boşalır.. Artık ünlüsünüz ve toplum önünde başarılısınız güzel günler sizi bekliyor ve yaşamınızda bunu kaldırabilecek hayat tecrübesine de sahipsinizdir. Satürn bu yeni yaşamınızda yem olmamanız için bazı yeteneklerinizi bekletmiş ve zamanı geldiğinde ve doğru zamanda ortaya çıkmasına izin vermiştir. Artık sahip olduğunuz som model mercedesi, villanızı, dayınız satıp elinizden alamayacak, eski sevgilinizden on kat daha güzel yeni sevgilinizi kimseye kaptırmayacaksınız :)) Memleketten gelen arkadaşınızla iş yaparken on kat daha dikkatli davranacaksınız. Onuncu evde yani zirvede rüzgar sert eser ama burada kalıcı olabilmek için gerekli altyapıya sahipsinizdir artık.

Feleğin çemberinden geçtiniz ve diplomanızda ODTÜ, Boğaziçi veya Harvard yazmıyor. Daha da sağlam ve geçerliliği olan bir kurum, SATÜRN yazıyor.

Yıllar sonra baktığımızda Satürn’ün ne kadar haklı olduğunu anlayacağız ve sabredeceğiz her ne yapıyor ise, kişisel olarak sizin gelişiminiz için yapıyor. Küçük Emrah örneğinde olduğu gibi Satürn sadece hedefe odaklıdır. Ve yaşamsal tecrübe kazanması konusunda anne, bacı, amca, sevgili her şeyi harcar çünkü hedef en önemli şeydir ve burada hedef hayat dersi idi.

Diğer bir örnekle diyelim ki Satürn 5. evde konumlansın ve 8. evi yönetsin. Kişinin kendisini göstermesine veya en bilinen beşinci ev teması olan sahneye çıkmasına izin vermeyecektir. Burada diğer gezegenlerin de detaylı incelenmesi gerekiyor ama en sade şekilde anlatmamız gerekiyor. Beşinci ev baskılandığı zaman, Satürn’ün arkada gizlediği muazzam bir yaratıcılık ve kendi kimliğini ortaya koymaktan çekinmeyen, güçlü bir yapı olduğunu anlamalıyız. Satürnün sekizinci evi deneyimsiz görmesi ve bu konuda kişiyi hayat dersleriyle eğitmesinden sonra bu alanı serbest bırakması ve boşalımın on birinci eve olmasını beklemeliyiz. Peki nasıl olacak bu?

Kişi sürekli krizlerle, güç gösterileriyle sınanacak, belki finansal konularla adeta boğuşur bir hal içinde bulacak kendisini. Ölüm kalım mücadelesi, güç gösterileri, başkalarının kendi zaaflarını kullanarak zor zamanlar geçirmesine şahit olabilir. Satürn krizlerle başa çıkabilen, güç kullanımını en mükemmel bir şekilde kullanabilen bir birey görene kadar, kişiyi sınayacaktır. Çünkü beşinci evi baskılıyor ve on birinci eve çok güçlü çıkması gerekiyor. On birinci ev toplulukları ve kalabalıkları temsil eder. Ama bu kalabalıklarda otorite veya yönetim yoktur, çılgınca fikirler ve reformlar olabilir. Krizlerle baş ederken çok ağır bedeller ödemiş olan bu kişi topluluklar önünde değişimler sergilerken grupları yönlendirirken daha güçlü ve deneyimli olmuş olacak.

Astrologların ve astroloji ile ilgilenenlerin harita yorumu yaparken Satürn’ e bu şekilde yaklaşmaları lazım. 7. evinde evinde Satürn var. Geç evlilik verir gibi değil.. Neden geç verdiğini iyice harita içinde araştırmalılardır. Hayatın hangi evrelerinde zayıf ve tecrübesiz olduğu ve Satürn’ün baskıladığı alanın neden baskılandığı incelenmelidir.

Satürnün yönettiği ev konularında daha tecrübesiz olduğumuzu ve bunun farkına varmamız sonucunda, bu konuda kendimizi disipline ederek, eğitim sürecini bir nebzede olsa hafif şiddetle atlatabiliriz.

 

Aytaç Öner

İstanbul Aydın Üniversitesi / Astroloji Akademisi

 

23 Yorumlar

 1. ferah yıldız

  satürnüm 1.ev 25 derece yay da retro hemen yanında 27 derece yay da uranüs retro ve 2. ev oğlak 7 derecede neptün retro nasıl bir haritaysa yükselenim 29 derece akrep güneşim 9.evde başak ay ise 3.ev balıkta satürnün etklediği konu nedir acaba.içinden çıkamadım.

 2. ahmediye

  satürnüm aslanda 11. evimde. BARAJ nereye ve nasıl boşalacak acaba

 3. KIVILCIM

  Çok güzel bir yazı…Hayranlıkla takip ediyorum.

 4. Bruno

  Çok güzel bir yazı.

  2. evi yöneten Satürn, yükselen yöneticisi Jüpiter ile birlikte 9. evde. 2, 3 ve 9. evleri okuyup yorumlamaya çalışacağım.

 5. merhabalar,
  Haritamda satürn 7. evde,boğa da.geç sayılmayacak bir yaşta,26 yaşımda evlendim.ama maalesef bu evlilik hayatımı söndürdü diyebilirim.ne bitirebiliyorum,ne de devam edebiliyorum.oğlak olmamın inadı mıdır?yükselen akrepin sabitliğinden midir anlamadım.tamamen kopunca mı kendimi bulucam şimdi ben?ya da satürn retrosunda mı rahata ericem.nedir benim çektiğim?

 6. uzra laynat

  Merhaba, okuduğum en güzel Satürn yazılarından birisi.. özellikle açıklayıcılığı muhteşem. benim satürnüm 7. evimde yengeçte.. aslında Satürn 7. evde yücelir deniyor ama yengeçte zayıflıyor sanırım.. (bu arada ben 40a yaklaşırken hala evlenmedim.) diğer yandan, yengeçin yöneticisi ay, kovada ve 1. evde. yükselenim oğlak olmasına rağmen, 1. evdeki gezegen – ay- nedeniyle, kova gibi de çalışıyor sanki.. anladığım kadarıyla, ben 1. evde gelişmeliyim ki, 7. evin kapısı açılsın.. işim nedeniyle de zaten kova ve oğlaka uygun bir konuma geldim.. ama 1. evin konuları- yani gelişmem gereken diğer konular neler acaba? bir de, 7. ev açılırsa, enerjisi tekrar 1.eve mi boşalacak? bu enerji ile beni bekleyenler neler olabilir? teşekkür ederim..

  • Merhaba,

   7. ev bir diğer insan yoluyla deneyimlediğimizken, 1. ev kimliğinizin ve kendinizi ifade etmemizdeki en temel özellikleri belirtir. Kişi hayat boyunca bu iki enerjiyi dengelemek zorunda kalır. Sorduğunuz soru, haritanın diğer unsurları ile incelenmesi gerektirmektedir.

   Sevgiler,

 7. Özge Ü.

  Satürnün hangi evi yönettiğini nasıl anlayacağız?
  Benim satürnüm 6. evde yay burcunda. Bu bilgiyle nasıl anlayabilirim yönettiği evi?

  • Merhaba,

   Satürn, haritanızda Oğlak ve Kova burcunu kesen evleri yönetir.

   • Özge Ü.

    Hızlı cevap için çok teşekkürler.

    Oğlak burcunu 7 ve 8. evler, kova burcunu ise 8 ve 9. evler kesiyor. O zaman tüm bu evlerden mi dersler çıkaracak karşıma demek oluyor? Çok fazla değil mi, nasıl dayanırım :)

    Kısaca nasıl bir durum olduğuyla ilgili bir öngörüde bulunabilir misiniz rica etsem? Satürn 6. evde yay burcunda ve oğlağı 7-8. evler, kovayı 8-9. evler kesiyor.

    Bir de kova burcunu satürn mü yönetiyor? Uranüs diye biliyordum ben?

    • Özge hanım merhaba,

     Evet aynen dediğiniz gibi.
     Maalesef sorunuz haritanın diğer kısımları ile birlikte yorumlanmalıdır.
     Ayrıca Kova burcunun klasik yöneticisi Satürn, modern yöneticisi ise Uranüs’tür.

     Sevgiler,

 8. raziye

  merhaba,
  satürnüm 6.evde konumlanmış ve 12.evi yönetiyor. yükselenim kova dolayısıyla 1.evi de yönetiyor sanırım. işin garibi natal Ay da 12.evde ve 6.evimi de ay yönetiyor. bir nevi karşılıklı ağırlama. sizin dediğinize göre ben sattürnün yönettiği ev olan 12.ev konularında iyice pişmeden 6.evdeki satürnün baskısından kurtulamayacağım. malum 12. evin konularının ağırlığını takdir edersiniz. bu durumda ben saturn 6.evde ifadesini bulan kronik rahatsızlığımdan ancak kollektif bilinçaltı ve kendi sınırsızlığıma ulaşarak mı kurtulabilirim dersiniz?

  • Merhaba Raziye Hanım,
   12. Evdeki Ay’ınızla, Satürn 6. ev deneyimleriyle karşılaşıyorsunuz. Eğer kendi içinizdeki sonsuz içsel besleyici ve koruyucu kişi ile karşılaştığınızda yükünüz daha hafifleyecektir.

   Sevgiler,
   Gülden Bulut

 9. gulahmed

  Merhaba
  Satürnün verdiği derse çok iyi yorum getirmişsiniz.Teşekkür ederim. Satürn 5. ev üzerinden 12.evi nasıl sınar ve bu netice 11. evde yani Kova da nasıl ürün verir. Yani natal satürn aslan da 12. evimde (natal güneş oğlak ,yükselen başak). balık temaları ile aslan temalarını bir türlü muhakeme edemiyorum.

 10. zeynep ışıl oguz

  asc oğlakta satrünümde 6 ev ikizlerde gündelik işlerde sağlık konularında sık sık sorun yaşayacağımı anlıyorum ama 12 evim yay da 12 temalarını tam anlayamadım yorumlarsanız sevinirim.

  $

 11. zeynep yakupoğlu

  devrim hanım,satürn 5.evde ise ödülümüz 11.ev olacak ya.11.ev mars terazi olunca tekrar bir tıkanma olmaz mı.çıkış için nereye bakalım.çok teşekkür.sonsuz sevgiler

 12. hüseyin can

  slm 17/06/1967
  adana gece 00/30 civarı doğmusum anlattıklarınız dan satürn ün beni fena kısıtladığıı eğittiğini ve yorduğunu çıkardım doğrumu ama henüz düzlüğe çıkamadım yorumlarsanız sevinirim tesekkürler

 13. astro meraklısı

  Oğlak 5. evde saturn de 5. evde yani çocuk konusunda sıkıntı yaşayacağım. Ailem konusunda sıkıntı yaşayacağım bu mudur?:((

 14. zeynep yakupoğlu

  çok net anlatmışsınız teşekkürler.satürn 4.evde 1.evi yönetiyor demek satürn koç burcunda mı anlamına gelir

 15. feryal

  muhteşem bir dille açıklamışsınız.
  haritamı merak ediyorum.

 16. canan adsiz

  Muhteşem sin

Bir Cevap Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.