HUBRİS SENDROMUNA ASTROLOJİK YAKLAŞIM

Spread the love

 

hubris-sendromu

 

Tarih, yığınların hayatlarını kaybetmesinden sorumlu liderler tarafından yazılmış, güç savaşlarının konu olduğu hikayelerle doludur. Hikayenin sonunda ise aşırı güçten zehirlenmiş olan bu liderlerin dramatik sonlarıyla karşılaşırız.

İlk kez nörolog David Owen tarafından dile getirilen “hubris sendromu” güç zehirlenmesi olarak tanımlanmıştır. Kişi aşırı özgüven gösterir, gerçeklik ile bağı kopmuştur, bir mesih gibi yücelme eğilimi taşır.  Kendisine karşıt görüşler geliştirmiş olanları küçümser ve hor görür. Genellikle bu sendroma yakalanan politikacılar mutlak güce eriştiklerini düşünseler de sürekli bir endişe halindedirler.

Antik Yunan kökenli Hubris kelimesi, başarıdan sarhoş olmuş ve  tanrı gibi davranmaya başlayan kahramanı tanımlar. Herşeyi yapabileceği duygusu onu bir hatadan diğerine sürükler. Hubris, insanı suç işlemeye iten ölçüsüzlük, hırs ve aşırı kendine güvendir. Fakat kahramanın hikayesi böyle gitmez, sahneye Nemesis gelir, aşırı gurur ve kibre düşenleri adaleti sağlamak adına cezalandırır. Tanrıça Nemesis insanlarda ölçüsüzlüğü, kendine ve talihine aşırı güveni cezalandıran varlık olarak gösterilir.

Hubris’i anlamak için  yunan mitolojisinde geçen Ate adlı amansız  tanrıçayı da tanımak gerekir. Ate, türkçeye “gaflet” sözcüğü olarak çevrilebilir. Homeros’un  “İlyada”adlı destanında geçen Ate, kavga tanrıçası Eris’in kızıdır.  İnsana  nice suçlar işletir. Hatta Zeus’u bile aldatmıştır ve Zeus Ate’yi bir daha dönmemek üzere Olympos’tan aşağı atar.

Şimdi bu üç kavram ile ilgili astreoidlere astrolojik açıdan bakalım;

*Hubris, 18 Aralık 1897 yılında A. Charlois tarafından Fransa’da keşfedilmiştir. Haritada Hubris’in konumlandığı yer aşırılığın ve taşkınlığın alanlarını gösterir. Güç arzusunun, aşırı kendine güvenin yeridir. Bu astreoid, burç, ev ve açılarıyla birlikte yorumlanır.

*Ate, 14 Ağustos 1870 yılında CHF Peters tarafından Amerika’da keşfedilmiştir. Mitolojisinde anlatıldığı üzere, Haritada Ate’nin bulunduğu burç ve ev kişinin gaflete düşeceği yere işaret eder.

*Nemesis, 25 Kasım 1872 yılından J.C. Watson tarafından Ann Arbor, Michigan’da keşfedilmiştir. Nemesis öc alır. Nemesis’in haritadaki bulunduğu evde ve burç özelliklerinde kişi suç işlemeye eğilimlidir. Nemesis’in anahtar sözcüğü “kabahatın kaynağı”dır.

Hubris sendromuna yakalanmış liderlerin haritalarında görürüz ki kişi, hubris tarafından baştan çıkarılır, Ate kişiyi yanlış yolda yüreklendirir. Nemesis’in sırası geldiğinde ise öc tanrıçası herşeyi yok edecek ve kişiye ölümlü olduğunu hatırlatacaktır.

Örnek olarak Adolf Hitler’i inceleyelim;

adolf-hitler-hubris

Hybris 4° 08′ Başak ; Nemesis 4° 56′ Oğlak ; Ate 28° 24′ Yengeç

Hitler’in haritasında Astreoid Hybris 4 ° Başak burcunda  natal Ay’a üçgen yapıyor ve 3.evdeki Nemesis ve Jüpiter ile  7. evdeki Güneş ile büyük üçgeni tamamlıyor. Tüm noktalar güce vurgu yapmakta, Ayrıca MC yöneticisi Güneş’in Hubris ile akıcı açısı olması kişinin kimliğinin toplumsal ifadesinin gurur ve kibirle ifade edileceğine işaret ediyor.

 Ate astreoidi ise 28° 24′ Yengeç burcunda ve Yengeç 9. evde, kıstırılmış bir burç olarak yeralıyor. Yöneticisi Ay, Oğlak burcunda ve 3. evde  (Jüpiter ile kavuşumda). 9. ev din, politika ve etik konuları içeriyor. 9. evdeki Ate, ASC/DSC aksına ve natal Merkür’e kare yapıyor. Hitler’in  ateşli konuşmaları ile milliyetçiliği yücelterek  Ate’nin gafletine düşüyor. Ate’nin de desteklediği  ırkçı söylemlerle yoluna devam ediyor.

Nemesis’in,  3.evdeki Jüpiter ve Ay  ile kavuşumu bu gücün çıkış yolunun ateşli söylevler olacağını anlatıyor. Ayrıca Nemesis’i kabahatın kaynağı olarak ele alırsak, Kişinin  otorite ve tek olmak isteğini görürüz. Yine Oğlak burcuna has yetersizlik duyguları da Hitler’in suç kaynağını gösteriyor.  Jüpiter’in 8. evdeki Pluto’ya 150°’lik açı yapması bu söylevlerin bilinçsizce ölüm olaylarına vurgu yaptığını ve ilerleyen zamanlar da bunun bilinç düzeyinde algılanabileceğini ve yaşanabileceğini gösteriyor. Yine kişinin tanrıça Nemesis’in adaleti sağlamak için  cezalandırılacağı konular da bunlar olacak ve her hubris sendromuna yakalanan lider gibi dramatik sonu tadacağı yer de burası olacaktır.

 

Gülden Bulut

31 Mart 2015, İzmir

 

Kaynakça;

Lewis, James R. The Encyclopedia of Heavenly Influences, Visible Ink Press, 2003

Erhat, Azra, Mitoloji Sözlüğü, Remzi Kitabevi, İstanbul, 2007

Journal of Research of the American Federation of Astrologers, Vol.15, 2015

Gülden Bulut 1977 yılında İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde “Sosyal Bilimlerde İnsan Çalışmaları” ile tamamladı ve Amerika’da çalıştı.  İyi derecede İngilizce ve Flemenkçe bilmektedir. Astroloji ile 1997 yılından beri ilgilenmekte olup, Astroloji Akademisi’nde neo-klasik Astroloji eğitimi almıştır. Astrolojiyle ilgili çeviriler yapmasının yanı sıra Astroloji Akademisi’nde Psikolojik Astroloji eğitimi vermeye devam etmektedir. Ayrıca “Mitolojik Astroloji & Psikoloji” adlı kitabın yazarıdır. Hali hazırda yeni  kitap projeleri devam etmektedir.

 

 

1 Yorum

 1. ate-neptün üçgeni
  ate-pluto karşıtlığı (partil)
  ate-hubris kavuşumu
  hubris-jüpiter üçgeni
  hubris-satürn karesi
  nemesis-güneş kavuşumu
  nemesis-ay karesi
  nemesis-merkür kavuşumu
  nemesis-venüs kavuşumu
  nemesis-mars karesi
  nemesis-satürn üçgeni

  gel artık nemesis cezayı kes. :)

Bir Cevap Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.