İstanbul Aydın Üniversitesi Astroloji Akademisi

Spread the love

 

istanbul-aydin-universitesi-astroloji-akademisi-olcay-cetinkaya-devrim-yilmazer

 

Babil’den günümüze kadar gelmiş bir kavram ‘’Astroloji’’. Bilim midir değil midir tüm dünyada tartışmalı bir konudur. Lakin “pozitif” bilimlerin dayandığı ‘’tekrarlanabilirlik’’, ‘’ölçümlenebilirlik’’ gibi kriterlere uymamaktadır. Bu bağlamda Felsefe de bilim özelliği taşımamakta. Din olgusu da bir çok yönü ile ve psikoloji de yani kısaca mitlere dayanan bir çok olgu görecelidir ve bilim dünyasınca kabul görmemektedir. Bu onların varlığının reddi demek olmamalıdır.

“Bir şeye ne kadar karşı gelirseniz o ısrarla olmaya devam eder” der Carl Gustav Jung. Analitik psikolojinin kurucusu Jung hastalarının öyküsünü dinlemeden önce, onların astrolojik doğum haritasını çıkarır, incelerdi. Bilimin genellikle kuşku ile karşıladığı telepati, geleceği görme, yoga, uçan daireler, dini simgeler ve düşler gibi bir çok konu bulunmakta. Bunlar ile ilgili çeşitli kurumlarda, okul ve üniversitelerde çalışmalar, work shoplar, eğitimler düzenlenmekte. Çünkü Üniversiteler salt bilim değil ‘’Bilgi’’ de üretirler.

Astroloji “pozitif” bilim değil ruhsal bir ilimdir. Bu ilimin incelenmesinin, değerlendirilmesinin, çoğunluğu istatistiksel verilere dayanan teorilerinin öğretilmesinin, pozitif bilim olmaması gerçeğine rağmen gerekliliği vardır. Bu doğrultuda yapılmış olan çalışmalardan ve tarafımıza gelen taleplerden bilgi kirliliği yaratmayacak şekilde bu eğitimin hayata geçirilmesi durumu vuku bulmuştur.

Her eğitimimizin üst başlığı Fransızca okul kelimesinden gelen akademi kelimesi bu eğitim için de kullanılmıştır. Sonrasında yapmış olduğumuz araştırmalar bize dünyada da bunun örnekleri olduğunu göstermiştir. (Ör, Kepler Collage USA/ The London School of Astrology. Bkz: Üniversitede Astroloji)

Evet ülkemizde bir üniversite için ilktir; ama Üniversitemiz de ilkleri gerçekleştiren değil midir hep ?

 

Olcay Çetinkaya

İstanbul Aydın Üniversitesi / Eğitim Koordinatörü

 

Talep doğrultusunda açılan 2. sınıf için: http://sem.aydin.edu.tr/index.asp?id=425&islem=program

 

Bir Cevap Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.