NATAL HARİTALARDA CİNSİYET TAHMİNLERİ

 

astroloji-de-cinsellik-venus-mars-merkur

 

Venüs’ün dişili, Mars’ın erili sembolize ettiğini hepimiz biliriz. Peki, interseks bireylere ne diyeceğiz? Merkür dediğinizi duyar gibiyim. Doğru olabilir; fakat öncelikle cinsiyeti yalnızca biyolojik olarak ele almak, yalnızca üç cinsiyet vardır demek ne kadar doğrudur, bunu çözümlemek daha sağlam bir temel oluşturacaktır diye düşünüyorum.

 

Freddie_Mercury_Time_single_1986

Ünlü sanatçı Freddie Mercury tam da ismine yakışır şekilde yükseleninde yücelmiş bir Merkür’e sahip.

 

Bireyler kendilerini feminen-maskülen aralığın neresinde hissediyorlarsa odurlar demek daha doğru olur. Yani illa ki biyolojik bir unsura gerek olduğunu düşünmüyorum, özellikle transgender olanlar ve olacak olanlar varken.

 

Alman asıllı Amerikalı ünlü oyuncu Marlene Dietrich. Oğlak Mars'ına ve Kova Venüs'e sahip.

Alman asıllı Amerikalı ünlü oyuncu Marlene Dietrich. Oğlak Mars’ına ve Kova Venüs’e sahip. (Merkür’ü kuralcılığıyla bilinen Oğlak burcunda, pek renk vermiyor değil mi?)

 

Bu nedenle natal haritalarda bireylerin feminen-maskülen aralığın neresinde olabileceğini; feminen-maskülen aralığın neresinde olanlardan hoşlanabileceğini yorumlamak, bireylerin hayat yolunda daha olumlu etkiler yaratabilir.

Bu noktada “cinsel yönelim” kavramı da cinsiyetle birlikte kaybolmuş oluyor. Zira örneğin biyolojik olarak eril olduğunu bildiğimiz; fakat eşcinsel olduğunu bilmediğimiz bir bireyin diyelim ki natal haritasına baktığımızda feminen bireylerden hoşlandığını söyleyebiliyoruz; fakat bu feminen bireylerin üç biyolojik cinsiyetten hangisi olduğunu söylemek bizi yanlışa götürebilir, mesela “kadın” diyerek… Bu, özellikle kimlik bunalımı yaşayan bireyleri de yanlışa götürebilir. Uç bir örnek olarak ve aslında sandığımızdan daha büyük rakamlarda varolan bir durum olarak: Cinsel kimlik bunalımı geçiren bireyler intihar bile edebilirler.

 

Zeynep Yetgin

 

Bir Cevap Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.