SOSYAL MEDYA DEVRİMİ VE ASTROLOJİ Tunus

Spread the love

 

 

1

 

Ortada ne örgütleyen bir lider var ne de devrimci motivasyonu sağlayacak bir ideoloji… Ne sokağa çıkma yasakları durumu değiştirebiliyor ne de ordunun muhtemel müdahelesinin getirebileceği korku…. Tamamen spontane ve kaosvari olarak gelişmiş, önceden düşünülüp hesap edilmemiş bir hareketlilik…

Değişen dünyayla birlikte devrimlerin de yüzünün değiştiğine şahit olduğumuz ilk ülke Tunus’ta vuku bulan sosyal medya devriminin, tabiri caizse ‘Facebook’ ve ‘Twitter’ devrimlerinin astrolojik incelemesini bu yazımda işleyeceğim.

Yasemin Devrimi ve Tunus

17 Aralık 2010’da, Sidi Bu Zeyd kentinde sebze-meyve satıcısı Muhammed Buazizi’nin kendisini yakmasıyla alevlenen olaylar zinciri, akabinde politik istikrarsızlığı da getirince hatırlanacağı üzere cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali ülkeyi terk etmişti. Ardından diğer Arap ülkeleri de tesir altında kaldı ve arka arkaya toplumsal dalgalanmalar yaşandı.

Bizde böyle kendi kendini organize eden hareketler olur mu bilmem ama işte tam da bu konstelasyon, Jüpiter ile Uranüs’ün exact kavuşumu, Yasemin Devriminin astrolojik bağlamda anlaşılması adına en gerekli göstergelerden birisi oldu. 4 ocak 2011 tarihinde ekzakt olmuş bu konstelasyonun açılım haritasıyla başlayabiliriz…

An Haritası ve Astrokartografi

Haritayı her zamanki gibi Greenwich’e göre çıkarttım. İşte tam alttaki tarih ve saatte Jüpiter ile Uranüs ekzakt bir kavuşum oluşturdular:

2

Jüpiter-Uranüs çifti XI. evde = devrim, topluluklar, kitle hareketleri, aynı zamanda Pluto’nun dişi tarafı Lilith de bu ikâmette,

Jüpiter III ve IV. evlerin yücelim yöneticisi = medya ve halk, aynı zamanda iç husursuzluk çünkü Jüpiter, husursuzluk anlamına da gelen Uranüs’le kavuşumda ve denildiği gibi IV. evi de yönetiyor [=halk], öte yandan III ve XI. evlerin doğrudan yöneticisi olması sebebiyle ‘kızgın topluluklar’ ve/veya ‘radikal devrim’ gibi anlamları karşılıyor,

Merkür Yay’da VIII. evde = kendini yakarak öldüren satıcı Muhammed, ki her haliyle çok tipik bir Merkür semboliği, öte yandan Uranüs-Jüpiter kavuşumunu da kare açıyla tetikliyor,

Son olarak yücelmiş Satürn ve yücelmiş Mars’ın, yani 2 kötücülün birbirleriyle net üçgeni ilk bakışta görülmesi gereken bağlantılar bana göre.

Bu haritayı hatlara dökünce şöyle bir bir tabloyla karşılaşıyoruz:

3

Kırmızı çizginin başladığı nokta satıcı Muhammed’in kendisini öldürdüğü Sidi bu Zeyd kenti. Haritada bu semboliği karşılayan Merkür hattının kente mesafesiyse sadece 7 km.

Dolayısıyla ilk haritada, kitlelerin, grupların [=XI. ev] ani, beklenmedik, sıfırdan, organizesiz yani ‘hiçten’ hareketini [=Uranüs Balık’ta], ki Vikipedi de bu noktaya dikkat çekiyor:

“Tunus’taki isyanlar sıra dışı ve önemliydi, çünkü özellikle bölgedeki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Tunus, zengin ve stabil bir bölge olarak görülüyordu.” http://tr.wikipedia.org/wiki/Yasemin_Devrimi” 30.01.2011]

gördük ve bu hareketliliğin ‘medya’ anlamına da gelen III. evle desteklenmiş olmasına şahit olduk, ki haritaya göre de Uranüs’le kavuşumda olan planet, III. evin yücelim yöneticisi Jüpiter’di. Diğer bir nokta ise, cumhurbaşkanını deviren eylemlerin bir pazarcının kendisini öldürmesiyle ateşlendiğini tecrübe ettik ki bu da, Jüpiter-Uranüs kavuşumunu, yani kitle eylemlerini kare açısıyla harekete geçiren ve pek tabiî ki ‘pazarcı, satıcı’ anlamına da gelen Merkür’dü. Kartografik haritada ise işte bu Merkür, üstünde konuşulmasına dahi gerek olmayan 7 km’lik minik bir tolerans değeriyle Muhammed Buazizi’nin yaşamına son verdiği kentten geçiyordu.

Transitler

Bu adımda Tunus haritası üzerinde transitlere bakabiliriz. Tarih olarak 17 Aralık’ı alıyorum. Tunus’un doğum haritası içinse 15.06.1956, 17.00, Tunis verisini kullandım:

4

Haritada çifte pozisyon var: İlki, III. evdeki Kova Neptün’ünün Jüpiter-Pluto’yla çok yakın bir tolerans değeriyle karşıtlık kurması. IX. ev; halkın refahı, yani kendisini nasıl hissettiği, değer ve inanç sistemleri, adalet ve halkın kontrolü için yapılan kanunlar ve Neptün’le birlikte kolektif bilinçaltı gibi konuları gösterir. Yine IX. evde bulunan Pluto da tüm bu söylenenleri radikal bir düzleme oturtuyor.

Demek ki topluluklar tam bu noktalarda sıkıntıda ve söz konusu noktalarda değişim istiyor. Bunu da sosyal medyayı kullanarak yapıyor [=Neptün III. evde].

İkinci nokta ise Jüpiter-Uranüs kavuşumunun ASC Satürn’üne açısı. Satürn; devletin kurumları ve düzen, enstitüler, otorite, devlet başkanı ve kontrol güçleri gibi, doğrudan ‘devlet’, ‘düzen’ ve ‘sistem’ kelimeleriyle alâkalı anlamlara gelir. Jüpiter-Uranüs çiftinin içinde bulunduğu V. evin milli karakteristik, sosyal olaylar, kendini ifade etme ve spekülasyonlarla ilgili olduğunu düşünürsek ve Jüpiter’in aynı zamanda halkı ve kitle ideolojilerini temsil eden IV. evin de yöneticisi olduğunu hesaba katarsak, böyle bir oluşumun devlet ve düzeni temsil eden ASC Satürn’ü için bir tehdit oluşturduğunu görebiliriz.

Twitter ve Tunus

Evet başlık biraz garip gelebilir ama bu makalede aslında araştırmak istediğim ilk mevzu, devrimin yayılmasına yol açan ve onu bir sosyal medya devrimi haline getiren Twitter ve Facebook’un Tunus’la ilgisini görebilmekti. Bu sebeple söz konusu 2 medyanın doğum tarihlerini buldum. Öncelikle Twitter-Tunus ilişkisine değinmek istiyorum.

Twitter 21.03.2006’da, 21.50’de San Francisco’da doğmuş:

Work on the project started on March 21, 2006, when Dorsey published the first Twitter message at 9:50 PM Pacific Standard Time (PST): just setting up my twttr. [“http://en.wikipedia.org/wiki/Twitter, 30.01.2011]-

5

Konu Twitter’in doğum haritası olmadığı için bunu yorumlamayacağım. Alttaki harita Twitter’in Tunus haritası üzerinde gösterilmiş halini veriyor:

6

ASC, bir ‘bütün olarak milleti’ gösterir. Bu anlamda Twitter ASC’sinde konumlanmış Jüpiter’in Tunus ASC’sine yapışmış olması enteresan. Öte yandan bu Jüpiter’in Tunus’un ‘halkını’ gösteren IV. ev Mars’ıyla karşılıklı ağırlama içinde bulunduğuna da dikkat ediyoruz. Jüpiter’in IV ve V. evleri yönetmesi, iç husursuzluk ve spekülasyon mevzularının fitilini ateşlemiş oldu.

Tunus’un I. ev lordu Mars, Tunus’un ortaklıklarına ve savaşlarına karşılık gelen VII. evde. Dolayısıyla Twitter’in kendisi [=ASC], Tunus’un ‘savaşına’ [= VII. ev] destek çıkması anlamında iyi bir ‘partner’ oldu [= VII. ev].

V. ev, daha önce de belirttiğim gibi spekülasyonlar ve sosyal olayları içeriyordu. Twitter’in Güneş’inin bu noktada Tunus’un V. evinde pozisyonlandığını görüyoruz, aynı zamanda da bu Güneş, Tunus’un iktidar temsilcisi Merkür’ü ve dış politika, iletişim ve genel kabul görmüş değerler biçiminde ifade edilen IX. evdeki Uranüs’ü altmışlık açısıyla tetikliyor ki Uranüs zaten krizler anlamına gelir.

Halk ve iç husursuzluk olarak yorumlanan IV. evde Twitter Uranüs ve Merkür’ü bulunuyor ki bu da Twitter yoluyla vuku bulan kendiliğinden, spontane organizasyon [=Merkür Balık’ta] ve devrim [=Uranüs] ifadelerinin altını çiziyor.

Ayrıca her 2 haritanın KAD’lerinin de birbirlerine uyumlu açıyla baktıklarını belirtelim; bu, kadersel olayları sembolize eder.

Son bir nokta olarak Twitter’ın Lilith’i de Tunus’un IV. evindeki Mars’ına karşıt açı kurmuş. Aslında açıkçası ben bu noktaya çok fazla dikkat etmeyecektim ancak bunun kartografide Tunus’un başkentine çok yakın geçtiğini görünce buraya eklemeyi uygun gördüm:

7

Facebook ve Tunus

Facebook, Tunus olaylarının başka bir aspektine karşılık geliyor. Doğum verilerini şu adresten görebilirsiniz: “http://mountainastrologer.com/tma/mark-zuckerberg-and-facebook” 31.01.2011

8

Alttaki harita, devrimdeki bir diğer medya olan Facebook’un Tunus haritasıyla karşılaştırmasını veriyor.

İlk bakışta Facebook’un ASC’sinin Tunus’un iletişimini simgeleyen III. evine düşmüş olması önemli. Öte yandan Uranüs de, ki Facebook’un I. evinde olması nedeniyle önemli planetlerden birisi, aynı Twitter-Tunus karşılaştırmasında olduğu gibi, Tunus’un halkını simgeleyen IV. evinde bulunuyor. Her 2 Uranüs’ün de Tunus’un IV. evinde bulunması bana göre çok çarpıcı. Sırf buradan bile her 2 medyanın da bu devrimde sosyal hareketlilik ve değişim dönüşüm isteği gibi anlamları desteklediğini çıkarabiliriz, çünkü halk, devrim isteğinde III. evdeki yoğunluk yüzünden açık olarak bu medyayı kullanmış.

9

Facebook haritasında ASC yöneticisi Satürn, Tunus’un en basit anlamıyla ölüm ve yeniden doğum gibi bir anlamı olan VIII. evinde ve buradan Tunus halkını simgeleyen Mars’a üçgen açıyla bakıyor. Bu da yine husursuzluğu destekleyen önemli bir gösterge olarak göze çarpıyor.

Facebook’un Tunus’a etkisinin nasıl olduğunu görmek için astrokartografiye de bakabiliriz:

10

Facebook’un ASC’sinde konumlanmış Neptün başkent Tunis’e oldukça yakın. Bu Neptün Facebook haritasında muhtemelen globalliği simgeliyor, aynı zamanda daha spesifik bir tanımlama olarak, Neptün’ün anlamı olan ‘hayali’ ve Kova’nın simgesi olan ‘devrimi’ bir araya getirecek olursak, ‘devrim hayali’ gibi bir ifadeye de varabiliriz ve bu da devrim hayalinin Tunus’un başkentiyle yani Tunus’la olan ilişkisini gösterebilir.

Buraya daha fazla bir şey eklemek istemiyorum ve umarım yakın zamanda Mısır’ ı da yazabilirim.

Esen kalın,

Copyright © 31.01.2011, 14.00, Kırşehir, Devrim Yılmazer

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.