SÜPER SATÜRN KEŞFİ

 

süper-satürn

Süper Satürn’ün Matthew Kenworthy illüstrasyonu

 

Satürn en son yüceldiği Terazi burcundan (üstelik tam da o derecesinden) geçerken keşfedildi Süper Satürn. Terazi burcu binlerce yıldır astrologlar tarafından Satürn’ün yüceldiği bölge olarak kabul ediliyor (21. derecesi yücelim noktası).

Bu yeni gezegen, Güneş sisteminin dışında (Dünya’dan 420 ışık yılı uzaklıkta bir exoplanet) ve sahip olduğu halkalar bizim sistemimizdeki Satürn’den 200 kat fazla. Bu yüzden Süper Satürn olarak anılıyor (J1407 kataloglu yıldızın yörüngesinden bulunan ilk exoplanet olmasından dolayı J1407b olarak biliniyor).

Centaurus takımyıldızında keşfedilen bu gök cismi ise bizim zodyakımızda tam da Terazi burcuna denk geliyor! Nefes kesici, başdöndüren bir sembolizm.

Süper Satürn adı verilecek bir gök cismi Terazi burcunda keşfediliyor ve o sırada oradan bizim sistemdeki Satürn geçiş yapmakta. Üstelik kadim astrologlara göre de “yüceldiği” kabul edilerek. Üstelik Satürn’ün Terazi’nin yücelimi olması bugün camiada tartışılmayan, farklı görüşler bulunmayan nadir konulardan birisidir.

Sizce de kadim astrologlar bilge görünmüyorlar mı? En azından burçlar için tarot falı açmadıkları kesin…

Gökyüzüne bakıp, “bizim sistemdeki yeterince acımasız, orada yaşayan varsa acıyorum onlara” diyebilirsiniz de tabi…

 

Devrim Dölen

Bu bilgilendirme ilk defa 11 Şubat 2015’te https://www.facebook.com/devrimdolen/posts/1013694695324900 adresinde yayınlanmıştır.

Ek (ne yazık ki İngilizce): http://adsabs.harvard.edu/abs/2012AJ….143…72M

 

 

Devrim DÖLEN 3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 22 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde, bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı.

İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır.

1999 senesinde kurulan Gizemciler grubunun kurucuları arasındadır. 2001 yılında kurulan, astrolojiyle ciddi anlamda ilgilenen ve ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerinden birisi olan Dölen, 10 yılı aşkın süredir tanıdığı Devrim Yılmazer ve Hakan E. Kayıoğlu ile birlikte 2010 yılında astroturkiye.com sitesinin 3 kurucusundan biri oldu. 2011 yılında ise Devrim Yılmazer’le birlikte Zodyak Astroloji Yayınevini ve Astroloji Akademisi’ni kurmuştur. Halî hazırda çeşitli kitap ve araştırma projeleri bulunmaktadır.

Kedilerle birlikteliği, astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir…

Bir Cevap Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.