SURİYE – SAVAŞ KAPIDA MI?

Spread the love

Suriye-Turkiye-savas-kapida-mi

Suriye’nin kendi iç meselelerine karışma durumu olmalı olmamalı derken, bildiğiniz üzere dün birtakım olaylar gerçekleşti: “[…] muhalifler ile çatışan ordu birliklerinin ateşlediği bir top mermisi, dün (3 Ekim, DY) saat 16.25 sıralarında ilçe merkezindeki Timuçin Ailesi’nin oturduğu eve isabet etti. Meydana gelen patlama sonrası evde bulunan Zeliha Timuçin ve 3 kızı ile komşusu aynı zamanda akrabası olan Gülşen Özer yaşamını yitirdi. Patlama sırasında çevrede bulunan 3’ü polis 13 kişi de yaralandı. İlçede büyük paniğe yol açan patlama sonrası, tepki için Hükümet Konağı’na yürüyen kalabalık grup ile polis arasında arbede çıktı.” [http://haber.gazetevatan.com/turkiye-vurdu-34-asker-oldu/485044/1/Manset#.UG15j5gxqgA04.10.2012]

Bu olayın sonucunda da “Suriye tarafındaki askeri unsurlar saat 18.15’ten itibaren vuruldu.” [<http://www.sabah.com.tr/Gundem/2012/10/04/esadin-bombasina-aninda-cevap-verildi>, 04.10.2012] Tabi ki olayın kendisi böylece endişe verici bir hâl almış oldu çünkü ne de olsa bir başka ülke toprakları bombalanıyor. Aslında bir süredir karşılıklı mücadele sürüyormuş, bunu da dün öğrendik.

29 Ocak 2011’de Mısır’da ilk olay günlerinde Suriye ile ilgili şunları yazmıştık :

Mart yeni dönem. Tunus Güneş’inin üstünden geçen Uranüs (Çift Tunus haritası var) Mısır Güneş’ine kare yaptığı gibi Muhammed El Baradey’in Güneş’ine de kare yapmakta. Mısır’da Mübarek dönemi bitti. Piramitlerin yağmalanması üzücü. Ömer Süleyman kalıcı olamaz. Pluto Suriye’nin Güneş’i üzerinde dolanacak.” http://twitter.com/AstroTurkiye/status/31576284672823296

Bildiğiniz gibi Mart Mısır için yeni dönem oldu, Muhammed El Baradey kalıcı olamadı ve Ömer Süleyman da öldü. Ve Pluto Suriye’nin Güneş’i üzerinden geçiş yaparken, altta okuyacağınız gibi de Mars’ımıza kare..

Astrolojik anlamda, yakın bir zamanda Koç-Terazi aksında (=savaş) bir dolunay yaşadık. Normalde dolunaylar her zaman tekrarlandıkları için kendi başlarına büyük olayların göstergesi olamazlar, üstelik bu en azından bir tutulma bile değil.

Fakat dolunay, gökte zaten bir süredir aktif olan Pluto-Uranüs karesini de yanına alarak vuku buldu. Yani bu dolunayın bir şeylerin göstergesi olmasına sebebiyet verecek daha büyük bir görünüm mevcut. Sonuçta 2 kişisel gezegen, Pluto ve Uranüs gibi 2 evrensel gezegenle irtibat hâlindeler, dolayısıyla ister istemez evrensel öğeleri bünyelerinde barındırıyorlar.

Fakat yine de önce en üstteki çember(ler)e bakmak zorundayız çünkü bu denildiği üzere sadece bir dolunay: Profeksiyonel anlamda 29 Ekim 2012’ye kadar 5. evi yaşadığımızı görüyoruz. Bu ikâmet Terazi burcuyla başlıyor ve o da 7. evdeki (=savaş) Oğlak ile aynı yöneticiye sahip (=Satürn Oğlak’ın asıl, Terazi’nin yücelim yöneticisi). Bu durumda demek ki profeksiyonel 5. ev = natal 7. ev. Bu ikâmet böylece ‘savaş’ ana başlığının var olduğuna işaret ediyor.

 

Grafik 1. Türkiye haritası

Turkiye-horoskop

 

Aylık profeksiyona bakalım: Olayın olduğu 3 Ekim tarihi, 29 Eylül-29 Ekim 2012’ye isabet ediyor ve bunun da karşılık geldiği ev 4. ikâmet. Haritaya bakacak olursak, TR haritasının 4. evinde Terazi Mars’ı bulunuyor ve bu da ‘savaş anlamında dengelerin bozulması’ demek. Bu şekilde bakıldığında üst çemberin ‘savaş’ konusunu doğruluyor. Tabi ki burada ‘savaş’ derken, astroloji reel anlamda bir savaşa işaret etmek zorunda değil; bunun yerine ana atmosferi veya ayrıca, psikolojik durumları, örneğin savaş psikolojisini de gösterebilir.

Fakat enteresan olan, dolunayın da biraz önce bahsedilen natal Mars’ı ekzakt açılıyor olmasıydı (Güneş-Ay’ın Mars’a kare açı mesafesi sadece 0 drc 1 dk!):

Grafik 2. Dolunay haritası

Suriye-Turkiye-Dolunay-Haritasi

Dolunay Mars’ımızı tetikleyince hâliyle haritamızdaki Mars kare Pluto da aktifleşti ve Suriye’ye anında cevap verildi. TR haritasında Pluto’nun Uranüs açılı olması da, yapılan bu hareketin anî öğeler içerdiğini gösterebilir. Bunun dışında zaten Pluto üçgen Uranüs sahibi bir ülkeyiz ve şu sıralarda da Pluto kare Uranüs var, yani doğrudan bir eşleşim söz konusu: Gökte Uranüs-Pluto birlikteliği varken, buna akraba görünümler taşıyan ülkelerin ilk etapta etki altında olduklarını söylemek kesinlikle yersiz olmaz.

Haritada Güneş ve Ay’a evrensel öğeler olan Pluto ve Uranüs’ün eşlik ettiğinden daha önce bahsetmiştik. Fakat bunun dışında bir de büyük kare var (=t-kare değil!; Ay kavuşum Uranüs, Güneş, MC, Pluto). Büyük karenin tetikleyicisi haritaya göre Jüpiter çünkü bu, Güneş ile Ay’a üçgen ve altmışlık açılar kurarak olayların nedenini görmemize olanak sağlıyor.

Jüpiter, dolunay haritasında 3 ve 6. ikâmetlerin yöneticisi olarak 9’da bulunuyor: 9. ikâmet dış ülkelerde özgürlük istemini gösterirken, Jüpiter’in yönettiği 3. ev, bu ülkenin bize bir sınır komşusu olabileceğine, 6. ev de özgürlüğün güvenlik kuvvetleriyle alâkalı olduğuna işaret ediyor. 6. ev aynı zamanda ‘dert ve uğraşılan konu’ da demek ve ‘zor’ olarak tabir edilen evlerden.

Bir de, dolunayın gerçekleştiği anda, Jüpiter olağanüstü yavaş hareket hâlindeydi ve bu da sorunların beklenenden daha uzun süreceğini göstermekte.

Şimdi ilerletim ve transitlere bakalım; ilkin Solar ARC Jüpiter, natal Merkür’le üçgen açı yapmış:

Grafik 3. Solar ARC Jüpiter üçgen natal Merkür

suriye-turkiye-savas-analiz

 

Jüpiter Kova’da 9. evde, demek ki yabancı bir ülkede huzursuzluk, kaos, devrim var. Bu, bizim 5. evdeki natal Merkür’ümüzü üçgen açılıyor. 5. ikâmet ‘sosyal olaylar’ demektir ve Terazi burcu da ‘savaş’ ve ‘denge’ gibi konuların dürtüklendiğini gösteriyor. Ne var ki Merkür’ün aynı zamanda 12. ev yöneticisi olması, bizim savaşın içine çekildiğimize ve kurban gitme olasılığımıza işaret edebilir. Ayrıca 12’de Ay’ın olması da bu durumun halkta bir huzursuzluk yarattığının pekâlâ göstergesidir; cevap veya karşılık verilir, fakat bunun ötesinde dikkatli olmak gerekir. Sonuçta Solar ARC Mars’ın da 7. evimizin hemen girişinde olması çok hayra alamet olmasa gerek.

Bunların hepsi büyük çemberlerdeki görüntüler ve bizler de onları tercüme etmeye çalışıyoruz. Solar ARC’da her gezegen ve nokta senede 1 drc ilerlediğinden, söz konusu ‘yöneltilmiş’ Mars’ın 7. evimizde daha 15 yıl kadar bulunacağı gibi bir gerçek var. Bu tabi ki her defasında savaş anlamına gelmeyecektir fakat bu seçeneği göz ardı edemeyiz, etmemeliyiz. Başta getirisi var bile görünse savaş savaştır ve savaş kötüdür, bu kadar basit. Hele kendisini zor belâ toparlamaya çalışan bir ülke için…Bunlar yetmezmiş gibi bir de üstelik 29 Ekim’de ekzakt olacak, yani burnumuzun dibinde bir transit Pluto-natal Mars karemiz var.

Transitlere baktığımızda da genel durumun değişmediği söylenebilir; olay anına en yakında 2 çok önemli transit bulunuyor ki bunlardan biri 29 Ekim’de ekzakt olacak Pluto kare natal Mars, diğeri de 5 Ekim’deki ekzakt Satürn üçgen natal Ay. Bunlardan Pluto-Mars’a bakalım:

 

Grafik 4. Transit Pluto kare natal Mars

suriye-turkiye-savas-analiz-2

 

Aslında bu konstelasyonun çok değinilecek yanı yok; Pluto Türkiye’nin 7. evinden Terazi Mars’ına kare açı yapıyor ve bu Mars, Türkiye’nin dengelerini değiştirecek nitelikte. Burada sadece bu grafiği göstermekle yetiniyorum; açı kendi kendisini açıklıyor.

İkinci transit ise Satürn’ün Ay üçgeni. Bu grafiği de altta görebilirsiniz:

Grafik 5. Transit Satürn üçgen natal Ay

suriye-turkiye-savas-analiz-3

 

Satürn Terazi’de, 5. evde. Bu ikâmet her şeyden önce bir ülkenin varlığını, kendini ifade etmesini ve aynı zamanda da sosyal olayları anlatır. Buna göre Türkiye kendisini savaşla ifade etmek isteyebilir (=Terazi). Eğer böyle gelişmezse, bu durum, içinde bulunulan atmosfere de karşılık gelebilir.

Satürn’ün natal haritanın 7, 8 ve 9. ikâmetleri yönetiyor olması, ‘savaş’, ‘ölüm’ ve ‘yabancı ülke’ anlamlarına geliyor. Satürn transitine maruz kalan Ay’ın 12. evde İkizler’de olması da, belki bugün çıkan tezkereyi (İkizler = yazılı belge), ama bunun dışında halkın bir girdaba sokulması veya iç korkuları biçiminde yorumlanmalıdır.


ÖZET

1. En tepedeki etkiler (dış çember): Solar ARC Jüpiter üçgen natal Merkür, Solar ARC Mars, transit Pluto kare natal Mars, transit Satürn üçgen natal Ay, senelik profeksiyon, Pluto-Uranüs mundan karesi. (Burada değinmedik ama Solar haritaya da bakılmalıdır!).

2. İç çember: Aylık profeksiyon, dolunay.

Bunların hepsini inceledik ve görüldüğü gibi, dolunay birçok dış çember etkisi tarafından destekleniyor. Dolayısıyla birincil elden olayın göstergesi değildir, fakat önemli bir destektir, tetiktir.

Son olarak dolunay haritasını kartografik olarak incelersek, Uranüs hattının (ki dolunay haritasının en önemli faktörlerinden biriydi ve aynı zamanda 7. evde! = savaş) tam olarak Urfa’dan geçtiğini görüyoruz:

 

Grafik 6. Dolunay’ın kartografik haritası

suriye-turkiye-astro-kartografi

Bütün bunların bizi savaşa götürüp götürmeyeceğini zamana bırakacağız fakat önümüzdeki seneler çok hayra alamet değil. En azından (Suriye olmaz başka türlü çatışmalar olur) biraz daha zorlanacağımız zamanlara giriyoruz. Bu tabi ki uzun vadede pozitif de sonuçlanabilir, fakat şu an itibariyle durumlar böyle…

Savaşsız günler dileğiyle,
© Devrim Yılmazer
04.10.2012, 18.54, İzmir

© Yazı sadece link kaynak gösterilmek suretiyle alıntılanabilir..

4 Yorumlar

  1. Haritami siteden cikardim :) yorum yapar misiniz? Yollasam…

  2. dilek şarmen

    Devrim hanım ben 7.12.1966 da kşam ezanına yaakın doğmuşum buaralar hiç yaşamadığım kadar terslikler yaşıyorum aralık ayında sol kolumdan bir ameliyat geçirdim ocak ayında evde düştüm omzumu kırdım yine ameliyat geçirdim şuan kkolum askıda 1 hafta önce ablamı kaybettik.bu nasıl bişeydir anlamadım bir açıklaması var mı ve artık bitti mi merak ediyoorum sitenizi takip ediyorum astroolojıden pek anlamam ama sizin yzılarınıza nem veriyorum.Sevgiler….

    • Dilek hanım çok geçmiş olsun ve başınız sağolsun. Transit Mars tam sizin Mars’ınızın karşısından geçiyor ve Güneş’inize Chiron’dan kare var. Biraz daha sabredin lütfen.

Bir Cevap Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.