TÜRK ASTRONOMLARININ BİLİMİNSANI OLARAK LANSE EDİLMESİ

Spread the love

 

 

astrolog-kimdir

 

Öncelikle Türkiye’de astronomi mezunu insanlar ve uzayı, gezegenleri takip eden makaleler yazan kitaplar çıkaran astrologları küçümseyen ve kendini bilim adamı olarak lanse eden insanlar var. Televizyonlarda veya bir ortamda konuştukları zaman isimlerinin yanında bilmem ne üniversitesi astronomu prof ve dr bilmem ne yazınca izleyiciler de ister istemez bu sıfatlardan etkileniyor.

Bilime karşı değiliz ama bazı bilim adamlarını eleştirebiliriz.

Öncelikle Mars, Venüs, Uranüs hakkında bir konuşma veya fikir beyan ettiklerinde bu söyledikleri NASA’nın araştırmaları ve topluma sunduğu bilgilerdir. Kendisi birinci elden konuya hakim değil. Bilim adamı hiç değil (Bilimler Akademisi’ni kaç kişi biliyor?) sadece bu bilgileri takip eden okuyan bir insandır.

NASA’da çalışan bizzat gezegenleri gözlemleyen Paul ve Mike gözlüklü sivilceli kaslı bir vücuda sahip olmayan ama gece gündüz çalışan 2 astronomdur. Bir gece eğlenmek için bara gittiklerinde güzel kızlar onlara pas vermemiş, moralleri çok bozulmuştur. Bunun üzerine kaslı dövmeli üstü açık ferrariyle gelen bir tip hatunlarla tanışıp alıp gitmiştir. Paul ve Mike bunu haksızlık olarak algılamış. ” Hacı biz bi tarafımızı yırtalım çalışalım koskoca Venüs’ü Mars’ı çözelim kızlar gitsin zibidelerle beraber olsun” diyip isyan etmişler…

Ertesi gün Paul Mars’ın ısısını – 100 derece olduğunu bulduğunda. Mike “madem kızları zibidiler götürüyor kıllık değil mi anasını satim – 20 derece yaz kanka. Yanlış bilsin millet anasını satim” dediğinde bizim Türkiye’de ki astronom ve bilim adamı bu gelen bilgiye inanmak zorunda. Sağlamasını yapamaz. Doğru mu Yanlış mı bilemez. Astrolojik deyimle resmen peregrin konumdadır.

Astrolog ise çalıştığı konunun doğru olsun yanlış olsun bizzat hakimi. Venüs’ü bir burçta yerleşmiş danışanın nasıl bir karakterde olduğunu bizzat gözlemleme şansı var.. Bilgilerinin veya tespitlerinin sağlamasını yapabilir size bunları gösterebilir.. Doğruluğunu gözlemledikçe daha mutlu olur daha da şevk ile çalışır. Edindiği okuduğu bilgilerin doğru olup olmadığını en azından “gözlemleme şansı” var buna göre bazılarını eler veya kabul edebilir…

Hal böyle iken astrologlar astronomları destekler ve reddetmez üstüne kendilerine yardımcı olmak için astrolojiyi kullanmalarını önerirler zaten hepsi de aslında amatör bir astronomdur. Ve bugün Dünyada amatör astronom ordusu hala keşiflerin çoğunluğuna sahiptir. Türk astronomlar da hepsi değil tabi gördüğüm kadarı ile bilmediğini reddet yoluyla hala dünyada bir başarı elde edememiş insanlar olarak kalırlar. 13. burç safsatasını ve bilimum daha safsatayı hala ısıtıp gerçekmiş gibi öne sürmeleri kendi astronomi tarihlerini ve hatta astronomideki bazı kaba bilgileri bile bilmediklerini gözler önüne seren acı bir gerçek.

 

 

Astroloji’yi Astrologlardan kurtarmak

Astroloji sevenlerin ve astrolojik çalışmalarda bulunanların muzdarip olduğu ortak konu çevreleri tarafından yanlış anlaşılmaktır. Çoğu zaman çevremizdeki insanlara burçlarını dahi sormaya çekinir, gelecek tepkilerden utanç duymaktan korkarız. Çevremde ki çoğu insan astroloji ile ilgili sosyal alanlarda kitap okurken kitabı gizlediğini veya çok yakın çevresi dışındakilerden bundan bahsetmediğini duydum. Tepkiler gerçekten de gösteriyor ki astroloji insanlarımız tarafından hiç anlaşılmamış veya onlara doğru anlatılamamış. Peki neden böyle bir durumla karşı karşıyayız?

Ön yargılı, bilinç seviyesi düşük ve Televole kültürünü seven halkımız.

Maalesef ülkece çok kültürlü ve açık fikirli bir toplum değiliz. Dolayısıyla konu astroloji veya herhangi bir dal olduğunda. Müzik, sanat, spor veya herhangi birşey olduğunda, konunun orjinal ve olması gereken haliyle halkımıza sunduğumuzda problemler çıkıyor. İnsanlar konuları olduğu gibi değil istedikleri gibi istiyorlar. Çok basit bir örnek verecek olursak anonim bir türküyü bile halkın karşısında sunarken orjinal haliyle çıkartmak istediğinizde başaramıyorsunuz.. “Biraz dıp tıs ekle”, “ritmi hızlandır”, “Bu şekilde tutmaz reyting almaz” gibi baskılara maruz kalıp, ister istemez orjinal halini bozup insanların istediği bir tarza çekiyorsunuz eseri.. Fakat orjinalitesi bozulmuş oluyor.. Zevkler renkler tartışılmaz bu yeni halini sevenlere saygı duymak lazım… Ama konu astroloji olunca tamam bozalım orjinali ama o işler öyle olmuyor işte..

 

Halka sunulan astroloji

Burç yazarlığı yapmak her zaman kolay ve insanlarımız tarafından istenilen bir şey olmuştur. 12 burcun ne zaman sıkıntıdan çıkacağını yazmak veya ne zaman evlenecek, aşk yaşayacak, iş bulacak para kazanacak gibi yazılar her zaman reyting alır. Üstüne birde taşınız şu, kokunuz şu, renginiz bu diye eklediğiniz zaman ve hatta ismini de analiz ederseniz meraklı halkımız biraz daha ilgilenecektir konu ile. Astroloji adı altında açılan sitenize de fal veya falcı reklamları da alırsanız daha kazançlı çıkarsınız. Peki hani haritalarımız kişiye özel idi? Nasıl parmak izlerimiz farklıysa biz de birbirimizden farklıydık…?

 

Ne yapmamız gerekiyor?

En önemli görev bizlere düşüyor. Astroloji ile ilgilenen bireyler olarak bizim ekstra sorumluluk almamız gerekiyor. Gerekirse yaşam tarzımızı bile değiştirmemiz gereke bilir. Astrolojinin dip yaptığı dönemden kurtulup yeniden ayağa kalkmaya başladığı bu yıllar da bizler bu yükselişi gerçekleştirecek insanlarız. Astroloji yapıp sonra kahve falı bakmak veya astroloji yapıp falcıya gitmek. Astroloji yapıp koynunda taş taşımak gibi hareketlerde bulunmamaya özen göstermeliyiz. Her fırsatta tv lerde çıkan burç astrologlarını veya taş ne bilim başka bir şey satanlara, hem astroloğum diyip hem isim analizi yapanları, melek terapistlerini her ortamda kendinizle anılmalarını engelleyin. Facebook twitter gibi sosyal medya aracılığı ile takip etmeyin. Gerekirse yaptıklarına, yazdıklarına reddiyeler yazın. O yaptıkları işleri yine yapsınlar karışamayız ama astroloji işin içine karışırsa olmaz.

Ömrümün bundan sonraki kısmını astrolojiyi ülkemizde resmileştirmek için çaba sarfedeceğim ve sizler de eminim böyle olmasını istiyorsunuz. Sorumluluğumuzun farkında olarak elimizden geldiğince hassasiyet gösterebilirsek ne mutlu size.

 
Aytaç Öner

IAU Astroloji Akademisi

 

2 Yorumlar

  1. Mehmet Yaşar

    -20 C yaz kanka :)

  2. feryal önol

    Az seyden etkilenen biri olarak ve elestirmeye haritamdan dolayida cok musait olarak burada olumsuz elestiride bulunacak birsey bulamadim.Son derece net bir dil kullanilmis.Etkilendim ve goren goz baska oluyor dedim.Tesekkur ederim kendi adima yazan ele ve ayirt etme yetenegine sahip akila..

Bir Cevap Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.