TÜRKİYE’NİN YAĞMUR ORMANI TEHDİT ALTINDA

 

iğneada-longoz-ormanı-tehdit-altında

 

Türkiye Dünyada nadir bulunan bir longoz (subasar) ormanına sahip. Bir çok memeli, böcek ve sucul yaratığa ev sahipliği yapıyor.

Milli park, Bulgaristan sınırında yer alan İğneada beldesi sınırlarında yer alır. Yöreyi Türk topraklarına katan İne Bey’in adı yerleşmeye verilmiş, zamanla İğneada’ya dönüşmüştür. Değişik koruma statülerine sahip alanlar birleştirilip Türkiye’nin 39.milli parkı oluşturulmuştur. Alan bataklıklar, subasar orman, tuzlu ve tatlı su gölleri ile kıyı kumullarını bir arada barındıran ekosistemlerden birisidir. Karadeniz’e kıyısı vardır.

Yaban kedisi, yaban domuzu, yaban tavşanı, kır tavşanı, karaca, ağaç sansarı, kurt, porsuk, tilki, gelincik, susamuru, alacalı kokarca, büyükkulaklı yarasa, milli parkta yaşayan memeli türlerindendir.

Kuş türlerinden önemli olanlar; Ak kuyruklu kartal, yeşil ağaçkakan, küçük orman kartalı, baykuş, ibibik, kara leylek, yalıçapkını, gri balıkçıl, ile kara ağaçkakandır. Karadeniz’den kış mevsiminde hamsi ve kalkan balığı, yaz mevsiminde istavrit, mezgit ve dil balığı bulunur. Tatlı sularda kefal, alabalık, gümüş balığı yaşar.

Sürüngen türlerinden; pürtüklü semender, Trakya tosbağası, engerek yılanı, oluklu kertenkele, küpeli su yılanı yaşamaktadır. (Kaynak: Wikipedia)

Yanması oldukça zor olan bir orman söz konusu olduğundan şimdiye kadar yapılan bazı sabotajlar boşa çıktı.

Daha önceleri İstanbul’a bu ormanlardan su çekmek istenmişti. Elbette bu durum çevrecileri de ayağa kaldırdı.

Şimdi ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Türkiye’de yapılacak üçüncü nükleer santral için Kırklareli’nin İğneada bölgesinin planlandığını söyledi.

Ormanları klasik astrolojide Satürn ve modern astrolojide de Satürn’e ek olarak Neptün (sınırları belirsiz kaldığından) yönetiyor. Türkiye’nin natal (doğum) haritasındaki Satürn de tam olarak bu ormanlardan geçiyor.

Bugünlerde ormanları sembolize eden bu iki gök cismi gökyüzünde kare (çatışma, gerginlik, gök cisimlerinden birinin yok oluşu) haldeler. 2014 yılında yayınevimizden çıkan 2015 Gökyüzü Takvimi’nden bu pozisyonun anlamını aynen alıntılıyorum:

“Satürn – Neptün kareleri uyuşturucu ve zehirlerle ilgili sorunlar ortaya çıkaracağı için dikkatli olunmalıdır. Evlerde, işyerlerinde kimyasal ve zehirli maddeler bu açı göklerdeyken emniyete alınmalıdır. Yanlış, gereksiz veya hiç gerçekleşmeyebilecek konulara yoğunlaşma sıklıkla görülebilir. Bu yüzden bu açı aktifken yeni planlamalar yapılmamaya çalışılmalı ve yeni projelere başlanmamalıdır. Eğer çok zahmetli, çok ideal ve çok büyük bir proje mevzubahis ise ve gerekli büyük çaba gösterilebilecek ise bir şans ancak olabilir. Büyük ve yerleşmiş yapıların, tarihi yapılar da dahil zarar görme tehlikesi.”

Üstelik Satürn’e ve Neptün’e saldıran 3 tane Başak burcunda (toplum düzenini sağlamak, bunu gerçekleştirirken hayvanları veya doğayı kullanmak) gezegen de var: Venüs (siyasetçiler), Mars (enerji), Jüpiter (insanoğlunun doymak bilmez büyüme ve gelişme isteği).

Sizlerin de vereceği destek ve bakanlarımızın da göstereceği hassasiyetle Avrupa’nın bile en büyük longoz ormanımız bundan da sağ çıkar, bu konuda başlatılmış imza kampanyasına lütfen katılın:

 

Avrupa’nın en büyük longoz ormanı İğneada’ya nükleer santrale hayır!

 

 

Devrim Dölen

16 Ekim 2015

 

Devrim DÖLEN 3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 22 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde, bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı.

İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır.

1999 senesinde kurulan Gizemciler grubunun kurucuları arasındadır. 2001 yılında kurulan, astrolojiyle ciddi anlamda ilgilenen ve ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerinden birisi olan Dölen, 10 yılı aşkın süredir tanıdığı Devrim Yılmazer ve Hakan E. Kayıoğlu ile birlikte 2010 yılında astroturkiye.com sitesinin 3 kurucusundan biri oldu. 2011 yılında ise Devrim Yılmazer’le birlikte Zodyak Astroloji Yayınevini ve Astroloji Akademisi’ni kurmuştur. Halî hazırda çeşitli kitap ve araştırma projeleri bulunmaktadır.

Kedilerle birlikteliği, astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir…

Bir Cevap Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.