YÖNETİCİN HANGİ BURÇTA?

 

astroloji-yönetici-gezegen-dispozitör

 

Hani diyoruz ya hep “şayet sadece Güneş burçlarımız üzerinden hareket edilseydi dünyada 12 tip insan olurdu”. Bu yüzden de günlük “Güneş burcunuzu okumak” sizi ileriye götürmez. Karşı aks burcum oluşundan, size Boğa’dan örnek vereceğim fazlasıyla Boğa insanı çıktığı için karşıma, onları kendimce epey bir izledim ve sizlerle burada Boğa’nın konumlandığı yönetici burçları paylaşmak istiyorum. Her burcun artı ve eksisi yani gölgeleri vardır…

Öncelikle Boğa’yı nasıl biliriz?

Somut-beş duyu-değişimden korkar-maddi gücü elinde tutmak ister-yüzeyseldir-klasik, ananevi bilgiye inanır-madde ve maddiyata bağımlılık-kazandığında tehlikeli olur-metayı kıskanır-bir başkasının işini devam ettirebilir-sistemde mükemmel olanı fark eder-kendine ait olanı feda edemez-sırları vardır-tasarruf-sabitlik-inat-sabır-güven altında hissetmek ister-rahatına düşkün-garanticidir-yavaştır

Alıntı: Astroloji Akademisi ders kitaplarımızdan özet…

Boğa’nın yönetici gezegeni Venüs’tür. Venüs güneşten 48 dereceden fazla uzaklaşamaz.

Tüm Venüs yerleşebilirlikleri açmadan iki örnek sunacağım size sadece en iyi izleyebildiklerim.

Venüs Boğa burcunda kalmış ise orada yerleşik ise “evsahibi evinde” demektir. Olması gereken yerde yani. Burada konumlanmış bir Venüs, Boğa güneşine sahip kişiyi aynen “Boğa’yı nasıl biliriz?” deyip alıntıladığımız yazının aynısıdır. Tabii ki açılar, ev yerleşimleri önemlidir ama genel bir insanı ilk tanımak istediğinizde içten içe güneş/yükselen/ay harici bu da önemli bir anahtar oluşturur elinizde ki hazırda bulunan kilide uyacak.

Ancak diyelim ki Venüs Koç’ta kalmış ama Güneş Boğa’da. Şimdi bu durumda kişi Koç burcu gibi değerlendirilemez ancak Koç’tan özellikler almıştır. İlle de “önce ben” demeyebilir yerleştiği eve de bağlı olarak haritada ancak; bu insan yönetme eğilimli olabilir. Boğa Venüs’ünün aksine maddeye fazla bağımlı olmayabilir. Ananevi bilgiye inanmayıp yeni ufukları araştırabilir. Çünkü Koç ilk çocuk olarak ilk keşiflerin olduğu burçtur aynı zamanda. Boğa Venüs’ü “benim malım, benim bedenim” (2.evin tanımı olarak) derken, bir Koç Venüs’ü kendini feda edip kurbanlığa soyunabilir (Koç kurban sembolünü de karşılar aynı zamanda). Bir Boğa Venüs’üne nazaran daha az sabırlı da olabilir tabii ki. Riskte alabilir çünkü Koç bu, garantisi yoktur hiç bir işin. Yavaş, ağır olacağını da söyleyemeyiz bu durumda çünkü Koç ataktır.

Size Koç’u anlatmadım Koç ve Venüs’ü birleştirip her 2 durumda da Boğa Güneşine sahip bir kişinin Güneş Yöneticisi farklı burca düşünce nasıl değişim olabiliyor onu belirtmek istedim.

Ama tutup “benim Güneş’i Balık burcunda olan arkadaşım var, Venüs’ü Koç’ta, hiçte böyle değil” derseniz haklısınızdır. Çünkü bir kere Balık burcunun yöneticisi Venüs değildir de ondan. “Bu özellikler vardır ancak temeli bu değildir bu Balık güneşi arkadaşınızın” deriz, “Venüs özellikleri böyle işler yaşamında” deriz.

Boğa Güneşi burada binanın demirleri ise, Venüs’ü yöneticisi olarak kaba inşaatıdır diyebiliriz. (Ayrıca bkz: Astrolojide Dispozitör Kavramı)

Kişisel gezegenleri baz alıyoruz öncelikle haritalarımızda, bu durumda da kim hangi gezegenine bakacak haritasında burada:

Güneş Burcu Yönetici
Koç Mars
Boğa Venüs
İkizler Merkür
Yengeç Ay
Aslan Güneş
Başak Merkür
Terazi Venüs
Akrep Mars
Yay Jüpiter
Oğlak Satürn
Kova Satürn
Balık Jüpiter

 

Şu linki de haritanızı çıkartmak için kullanabilirsiniz: Astroloji Haritanızı Çıkarın

 

Semra Sürenler

20 Mart 2015, İstanbul

Astroloji Akademisi

1 Yorum

  1. Bir Boğa

    maddecilik, materyalizm vs boğanın sırtına yüklenerek işin kolayına kaçılıyor gibi geliyor bana. astrologların geneline bir eleştiri yaparak boğa burcuna karşı önyargı olduğunu düşünüyorum. astrolog böyle yapınca astroloji hakkında yüzeysel bilgili insan nasıl düşünür kimbilir. (mesela ikizler erkeği örneği gibi) bence maddeyi nasıl algıladığı irdelenmeli her burcun ayrı ayrı. tanıdığım hiçbir boğa üstte yazdıklarınızın bir kısmına uymuyor. (yüzeysellik ve maddiyat) diğerlerine büyük oranda katılıyorum.

    bir akrep karşısındakini çözmek ister, keşfetmek ister sonunda da yanlış gördüğünü dönüştürmek ister. boğaları genelde eksik bildiğinizi düşünüyorum. boğa “yüzeyde” kalan kısmından fazlasını kolay kolay göstermez.

    yazının ana konusu hakkında ise güneş ve dispozitörü kadar ay ve dispozitörü de karakterde etkili olmalı diye düşünüyorum.

    güneşi venüsü ve birkaç gezegeni boğa bir yurttaş.

Bir Cevap Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.